ARM celuje w AI swoimi nowymi rdzeniami Cortex-M55 i Ethos-U55. Nie trafią one jednak do procesorów smartfonowych. Zasilą przyszłe rozwiązania IoT.
Nie ma wątpliwości, że to tzw. edge AI, a więc przetwarzanie informacji na potrzeby sztucznej inteligencji wykonywane na brzegu sieci, należy do czołowych trendów przyszłości technologii. AI powoli opuszcza centrum danych i zrobi to między innymi z pomocą takich układów jak najnowsze dzieło należącej do SoftBanku brytyjskiej firmy ARM.
Nad zaawansowanym wspomaganiem AI pracują obecnie wszyscy: Apple, Huawei, Google, Intel, oraz ARM. Produkty tej ostatniej firmy są podstawą budowy procesorów, które możemy znaleźć w smartfonach, tabletach, niektórych laptopach oraz sprzęcie IoT. To właśnie dla tej ostatniej kategorii trafią najnowsze dzieła brytyjskiej firmy. To właśnie sprawia, że nowe układy ARM są szczególnie interesujące. Brytyjska firma zamierza wykorzystać nowe układy do opracowania nowych urządzeń Internetu Rzeczy, przenosząc przetwarzanie sztucznej inteligencji na więcej urządzeń, które inaczej nie miałyby takich możliwości. Przykładem zastosowania układów tego typu, które mogą wydatnie ułatwić życie jest np. 360-stopniowa kamera w lasce, która może identyfikować przeszkody, lub nowe czujniki pociągu, które mogą lokalnie identyfikować problemy i unikać opóźnienia.
Jeśli chodzi o specyfikację, ARM Cortex-M55 jest najnowszym modelem z linii procesorów ARM Cortex-M, który według firmy oferuje nawet 15-krotną poprawę wydajności uczenia maszynowego i 5-krotną poprawę wydajności cyfrowego przetwarzania sygnału w porównaniu z poprzednim Cortexem -M pokoleń. W przypadku naprawdę wymagających zadań AI, Cortex-M55 (lub starsze procesory Cortex-M) można połączyć z NPU (Neural Processing Unit) Ethos-U55. Ten w swojej specjalizacji idzie o krok dalej. Może zaoferować kolejną 32-krotną poprawę przetwarzania uczenia maszynowego w porównaniu do bazowego Cortex-M55, co daje 480-krotnie lepsze przetwarzanie niż poprzednie generacje układów Cortex-M.
Wszystko to brzmi znakomicie, ale na premierę rzeczywistych produktów korzystających z Cortex-M55 i Ethos-U55 będzie trzeba nieco zaczekać. Pojawią się one najwcześniej na początku 2021 roku.
https://itreseller.pl/itrnewintel-wyjasnia-dlaczego-wygasza-program-rozwoju-ukladow-nervana-na-rzecz-rozwiazan-z-pozyskanego-niedawno-habana-labs/