ASML i Uniwersytet Techniczny w Eindhoven zainwestują 195 milionów dolarów w partnerstwo
Europejski gigant technologiczny ASML i Uniwersytet Technologiczny w Eindhoven ogłosiły w czwartek, że zgodziły się wydać łącznie 180 milionów euro (195 milionów dolarów) na badania nad półprzewodnikami w nadchodzącej dekadzie.
ASML, największy dostawca sprzętu wykorzystywanego do produkcji chipów komputerowych, zmaga się z pytaniem, gdzie i jak rozszerzyć swoją działalność, a także z pytaniami, czy siła robocza i inna infrastruktura w holenderskim regionie Eindhoven będą wystarczające, aby sprostać planom rozwoju.
„Współpraca zwiększy dostępność doktorów, których nasza branża bardzo potrzebuje, i zapewni naukowe spostrzeżenia, które są istotne dla branży chipów i społeczeństwa” – powiedział dyrektor finansowy ASML Roger Dassen w oświadczeniu ogłaszającym transakcję.
Uniwersytet powiedział, że spodziewa się wydać 100 milionów euro na budowę i uruchomienie zaawansowanego obiektu cleanroom, w którym będzie prowadził badania związane z półprzewodnikami w dziedzinach takich jak fizyka plazmy, mechatronika, optyka i sztuczna inteligencja. ASML zainwestuje 80 milionów euro.
Prezydent uniwersytetu Robert-Jan Smits powiedział, że partnerstwo jest największym w historii uniwersytetu i pomoże umocnić znaczenie Eindhoven jako „półprzewodnikowego hotspotu”.
W marcu holenderski rząd powiedział, że wyda 2,7 miliarda dolarów „Projekt Beethoven”, według którego ma poprawić drogi, budynki mieszkalne i sieć elektryczną wokół Eindhoven, aby zapewnić, że ASML nie spełni groźby przeniesienia znaczących operacji za granicę.
W kwietniu ASML podpisał list intencyjny z miastem Eindhoven w sprawie ekspansji na niezagospodarowanym obszarze w pobliżu lotniska w mieście, wystarczająco dużym, aby pomieścić 20 000 dodatkowych pracowników.
Pod koniec 2023 r. firma ASML, z siedzibą na przedmieściach Eindhoven w Veldhoven, zatrudniała 42 000 pracowników na całym świecie, z czego 23 000 w Holandii. Firma ma dalekosiężną prognozę 44-60 miliardów euro rocznej sprzedaży do 2030 roku, mniej więcej podwajając się z 26,7 miliarda euro w 2023 roku.