ASML w drugim kwartale 2023 roku uzyskał 27% wzrost przychodów r/r.

ASML to najważniejszy producent sprzętu wytwórczego dla półprzewodników, w szczególności maszyn EULV i DUV. Holenderska firma podała swoje wyniki kwartalne, i chociaż są one bardzo dobre, przedsiębiorstwo ostrzega przed makroekonomiczną „niepewnością”.

Holenderska firma produkuje niezwykle drogie maszyny potrzebne do produkcji najbardziej zaawansowanych chipów na świecie. Do grona klientów ASML należą tacy giganci, jak TSMC czy Intel. To natomiast oznacza, że holenderska firma jest ważnym punktem zmagań geopolitycznych między Chinami i USA. Narzędzia, które buduje, są kluczem do produkcji zaawansowanych półprzewodników – procesu, który USA starają się Chinom maksymalnie utrudnić.

Jak radziło sobie ASML w Q2 2023? Sprzedaż netto firmy wyniosła 6,9 mld euro, przekraczając oczekiwania analityków na poziomie 6,72 mld euro. Oznacza to wzrost o 27% rok do roku. Zysk netto osiągnął 1,9 mld euro, w porównaniu do oczekiwanych 1,82 mld euro oczekiwanych przez analityków. Oznacza to wzrost o 37,6% rok do roku.
ASML podaje także, że spodziewa się, że sprzedaż netto w trzecim kwartale tego roku wyniesie od 6,5 do 7 miliardów euro.

Firma podniosła również swoje prognozy na rok 2023, przewidując, że jej sprzedaż netto w tym roku wzrośnie o 30% rok do roku, w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami wzrostu o 25%. ASML podaje także, że lepsze perspektywy wynikają z dużych przychodów z maszyn do litografii w głębokim ultrafiolecie, która jest używana do produkcji układów pamięci.

Mimo dobrych wyników finansowych, dyrektor generalny ASML, Peter Wennink, ostrzegł przed niepewnością makroekonomiczną.

„Nasi klienci z różnych segmentów rynku są obecnie bardziej ostrożni ze względu na utrzymującą się niepewność makroekonomiczną i dlatego spodziewają się późniejszego ożywienia na swoich rynkach. Ponadto kształt nachylenia odbudowy jest nadal niejasny” – powiedział Wennink w komunikacie prasowym.

Nie jest tajemnicą, że producenci układów mają aktualnie niemałe zapasy, do tego popyt na produkty końcowe, takie jak elektronika użytkowa, nadal pozostaje słaby. Oznacza to, że producenci chipów spowalniają produkcję chipów i dlatego mniej używają narzędzi ASML. Ponadto holenderski producent został wciągnięty w amerykańskie dążenia do odcięcia Chin od kluczowych technologii, w tym związanych z produkcją zaawansowanych półprzewodników. To także czynnik ograniczający biznes ASML.