Atos przedstawia hybrydowy superkomputer nowej generacji klasy exascale, motor napędowy niezależności cyfrowej i ekonomicznej.
Atos prezentuje nowy superkomputer klasy exascale: BullSequana XH3000, hybrydową platformę obliczeniową o niespotykanej elastyczności oraz wydajności. Umożliwi on najlepszym naukowcom i badaczom postęp w badaniach w takich obszarach jak prognozowanie pogody i zmiany klimatyczne, opracowywanie nowych leków, czy genomika.
Model ten został zaprojektowany i wyprodukowany w Europie, w instytucie zlokalizowanym we francuskim mieście Angers, jako najwydajniejszy i najpotężniejszy superkomputer firmy Atos oraz ważny element zabezpieczenia dzisiejszej cyfrowej i gospodarczej niezależności. Jako niekwestionowany europejski lider w dziedzinie superkomputerów, Atos odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów związanych z suwerennością, zapewniając, że kluczowa wiedza i umiejętności HPC są rozwijane i pozostają w Europie.
Wzmacnianie cyfrowej i gospodarczej suwerenności
Chcąc wykorzystać w pełni swoje dane i jednocześnie zapewnić im ochronę w każdych okolicznościach, rządy, instytucje publiczne i firmy prywatne nadają teraz kwestii suwerenności znaczenie krytyczne. Dzięki superkomputerowi BullSequana XH3000 i specjalistycznej wiedzy w zakresie niezależności Chmury i cyberbezpieczeństwa, Atos zobowiązuje się zapewnić swoim klientom środki do sprawowania pełnej kontroli nad danymi, które tworzą i wymieniają.
Rozszerzanie granic doskonałości technicznej
- Wydajność klasy exascale dzięki przyspieszonemu przetwarzaniu hybrydowemu — wzrost ilości i złożoności danych oznacza, że istnieje wykładnicza potrzeba mocy obliczeniowej, aby sprostać nowym wyzwaniom, przed którymi stoi dziś ludzkość, takim jak globalne ocieplenie i pandemia Covid-19. BullSequana XH3000 będzie w stanie zapewnić niespotykaną dotychczas moc obliczeniową — nawet 6-krotny wzrost mocy obliczeniowej w porównaniu z poprzednimi wersjami — w dowolnej skali, aż do systemu klasy exascale. Wykorzysta w tym celu zaawansowane techniki obliczeń hybrydowych, łącząc procesory, karty graficzne z AI, a nawet sprzęt do obliczeń kwantowych w tradycyjnych modelach symulacji naukowych.
- Bardziej ekologiczne HPC: skorelowanie wydajności i zużycia energii — BullSequana XH3000 jest jednym z najbardziej energooszczędnych superkomputerów na rynku dzięki ekologicznemu projektowi i architekturze, a także opatentowanemu rozwiązaniu Direct Liquid Cooling (DLC) — które zapewni ponad 50% więcej moc chłodzenia niż poprzednie generacje oraz jest w pełni zgodne z wytycznymi ekologii cyklu życia produktu, od pozyskiwania surowców i produkcji po testowanie i transport oraz utylizację/recykling.
„Wysokowydajne obliczenia wniosły ogromny wkład w naukę, inżynierię i jakość ludzkiego życia oraz są podstawą innowacji i postępu naukowego” — powiedział Earl Joseph, Prezes Grupy Hyperion Research, HPC industry analyst group. – „Jako europejski lider w dostarczaniu rozwiązań HPC, Atos ma dobrą pozycję do dalszego rozwoju badań i innowacji, dzięki nowemu superkomputerowi oraz do dostarczania swoim klientom systemów klasy exascale. Dzięki nowemu superkomputerowi BullSequana XH3000, hybrydowemu ekosystemowi obliczeniowemu integrującemu sztuczną inteligencję i obliczenia kwantowe oraz strategii rozwiązań exascale, Atos prezentuje jasną i kompletną wizję przyszłości symulacji naukowej, jednocześnie uwzględniając wagę obszaru dekarbonizacji”.
„Superkomputery odgrywają kluczową rolę w napędzaniu innowacji dla biznesu, społeczeństwa i globalnej gospodarki jako całości, a także są kluczem do suwerenności naukowej i gospodarczej w XXI wieku” – powiedział Rodolphe Belmer, prezes Grupy Atos. – „Jesteśmy niezwykle dumni z pozycji lidera w dziedzinie HPC i naszego nowego superkomputera BullSequana, który jest wynikiem 15 lat wysiłków badawczo-rozwojowych oraz łączy sprawdzoną wiedzę i doświadczenie Atos w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności, sztucznej inteligencji, obliczeń kwantowych, bezpieczeństwa i cyfrowej dekarbonizacji. Bez wątpienia umożliwi, poprzez osiągniecie poziomu exascale, przełomowych innowacji naukowych i przemysłowych przyszłości”.
BullSequana XH3000 integruje najnowsze i najbardziej wymagające technologie, sieci i połączenia. Model ten jest zasilany przez najnowsze procesory CPU i GPU, architektury akceleratorów AMD, Intel, NVIDIA oraz europejski mikroprocesor firmy SiPearl, co zwiększy moc i wydajność – a to z kolei pozwoli na dostarczenie rozwiązań na większą skalę, a także szybsze i wydajniejsze symulacje naukowe. Jego architektura OpenSequana sprawia, że jest on w pełni kompatybilny z przyszłymi serwerami typu blade i połączonymi terchnologiami, dzięki czemu użytkownicy będą mogli łatwo skalować rozwiązania. Dzięki podejściu opartemu na bezpieczeństwie, integrującym monitorowanie ryzyka i przewidywanie zagrożeń, BullSequana XH3000 zapewnia skuteczną ochronę danych.
BullSequana XH3000 ma być dostępny od czwartego kwartału 2022 roku.
Szczegóły techniczne w skrócie:
- Zwiększona wydajność – nawet 6-krotny wzrost mocy obliczeniowej na m² i najlepsza moc obliczeniowa na m² na rynku;
- Skalowalność z konfiguracją od 1PFlops do 1 ExaFlops dla symulacji cyfrowej i do 10 ExaFlops dla zastosowań AI (w sytuacji, gdy na rynku pojawią się procesory nowej generacji);
- Elastyczność – możliwość integracji najnowszych procesorów od dostawców takich jak AMD, Intel, NVIDIA oraz przyszłego europejskiego procesora EPI, które wzrosną do 1000W (aktualnie 350W), zapewni lepszą moc/wydajność;
- Gotowy na teraz + na przyszłość: obsługuje obecnie najbardziej wymagające technologie, a także jest przygotowany na wymagania technologii przyszłości (w tym jednostki przetwarzania, które pojawią się w ciągu najbliższych 6 lat);
- Energooszczędność: ulepszone bezpośrednie chłodzenie cieczą czwartej generacji (DLC): ponad 50% więcej mocy chłodzenia niż w poprzednich modelach, aby dostosować się do zużycia procesorów i GPU najnowszej generacji;
- Zaprojektowany zarówno z myślą o „tradycyjnych” symulacjach cyfrowych, jak i przyspieszonych obliczeniach hybrydowych z konwergencją HPC, AI i obliczeń kwantowych;
- Pierwsza generacja superkomputera Atos, który może obsługiwać szeroką gamę sieci wzajemnych połączeń, takich jak BXI, High Speed Ethernet oraz HDR i NDR InfiniBand.