Atos z sukcesem dostarczył krytyczne rozwiązania IT na potrzeby Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 – najbardziej połączonych cyfrowo IO w historii.

Atos, światowy partner informatyczny Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich dostarczył i zabezpieczył kluczowe systemy IT, które pomogły w bezpiecznym przeprowadzeniu Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 i umożliwiły miliardom fanów na całym świecie śledzenie zawodów w tych bezprecedensowych czasach.

 

Szeroki zakres odpowiedzialności Grupy Atos podczas Igrzysk Olimpijskich obejmował wszystko od zarządzania programem i operacjami, przez opracowywanie i hosting aplikacji o znaczeniu krytycznym, po integrację cyfrową. Współpracując z MKOl (Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim), Komitetem Organizacyjnym Tokio 2020 i innymi partnerami technologicznymi, Atos zapewnił skuteczną cyfrową realizację wydarzenia.

 

Ograniczenie wpływu Igrzysk Olimpijskich na środowisko

Szybko ewoluujący, bezpieczny, zdekarbonizowany krajobraz technologii cyfrowej wprowadza innowacje, a każda edycja Igrzysk Olimpijskich włącznie z Tokio 2020 były kolejnym ekscytującym krokiem w cyfrowej transformacji Igrzysk Olimpijskich. Zgodnie z własnymi przełomowymi zobowiązaniami w zakresie dekarbonizacji i Net Zero, Atos aktywnie uczestniczy w globalnych wysiłkach mających na celu zmniejszenie wpływu Igrzysk Olimpijskich na środowisko – pełna migracja wszystkich systemów do Chmury, zdalne przeprowadzanie kluczowych testów i prób technologicznych oraz zmniejszanie liczby serwerów fizycznych potrzebnych podczas poprzednich Igrzysk Olimpijskich.

 

Ten nowy model dostarczania umożliwił zmniejszenie zużycia energii, emisji ciepła, zmniejszenie ilości i liczby infrastruktury sprzętowej wymagającej dużej ilości zasobów, a także ograniczenie liczby pracowników podróżujących do miasta gospodarza. Atos ponownie wykorzysta te same technologie na Igrzyskach Paraolimpijskich.

 

W tych bezprecedensowych czasach wsparcie i zaufanie naszych światowych partnerów jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Cieszymy się, że możemy współpracować z Atos, naszym zaufanym przewodnikiem w okresie wielkiej cyfrowej transformacji, aby zapewnić cyfrowy szkielet i kluczowe platformy cyfrowe, na których polegamy przy organizacji Igrzysk Olimpijskich. Cieszymy się, że możemy nadal liczyć na wsparcie Atos dla ruchu olimpijskiego i pomoże przybliżyć wartości olimpijskie miliardom ludzi na całym świecie”. powiedział Thomas Bach, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

 

 

Tokio 2020 w liczbach

  • Wszystkie krytyczne aplikacje były w 100% hostowane w chmurze Atos
  • 400 000 wydanych akredytacji (więcej o 30% od Rio 2016) – które służyły również jako bezpieczny oficjalny dokument wjazdu przez granicę do Japonii
  • 41 724 wolontariuszy zrekrutowanych przez portal wolontariatu
  • 339 wydarzeń w programie olimpijskim z niemal natychmiastową transmisją wyników do kibiców, dziennikarzy i nadawców
  • Miliardy widzów
  • 200 000 godzin testów technicznych podczas przygotowań – w tym pierwsze na Igrzyskach Olimpijskich wirtualne metody ukończenia prób technologicznych
  • Fizyczne serwery zostały zredukowane o prawie 50% w porównaniu z poprzednimi edycjami – od 250 serwerów w Rio 2016 do nieco ponad 130 w Tokio 2020.
  • Rekordowy ruch na platformach cyfrowych Olympic (+50% użytkowników w porównaniu do Rio 2016)
  • 6,5 mln użytkowników oficjalnej strony olimpijskiej w pierwszych dniach Igrzysk Olimpijskich

 

Członkowie zespołu Atos to mistrzowie pracy za kulisami i jestem niezwykle dumny z ich ciężkiego wysiłku i poświęcenia” – powiedział Elie Girard, CEO Grupy Atos. „Dostarczyliśmy naszą godną zaufania wiedzę cyfrową i 30-letnie doświadczenie, aby zapewnić pomyślną organizację Igrzysk Olimpijskich. Szybko dostosowując się do pandemii COVID-19, rodzina Atos wykazała się ogromną elastycznością i wykorzystała swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa cyfrowego, aby umożliwić fanom i wszystkim zainteresowanym stronom na całym świecie śledzenie ulubionych sportowców – co jest fantastycznym osiągnięciem, ponieważ te Igrzyska Olimpijskie były najbardziej połączonymi cyfrowo w historii”.

 

Atos dostarczył kluczowe rozwiązania cyfrowe na potrzeby Tokio 2020, w tym systemy zarządzania Igrzyskami wspierające planowanie i operacje Igrzysk Olimpijskich oraz systemy rozpowszechniania informacji, które dostarczają wyniki w czasie rzeczywistym mediom i rodzinie olimpijskiej. Atos zabezpieczył również całą infrastrukturę informatyczną, wykorzystując swoje doświadczenie w zakresie cyberbezpieczeństwa cyfrowego, będąc dostawcą usług zarządzanych nr 2 na świecie.  Scentralizowane i oparte na Chmurze usługi bezpieczeństwa Atos obejmowały Security Operations Center (SOC), zespół reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem komputerowym (CSIRT) oraz usługi wykrywania i reagowania w punktach końcowych oraz usługi oceny podatności na ataki.

 

W ramach cyfrowych innowacji dla Tokyo 2020 Grupa Atos wdrożyła również technologię Edge computing, która pozwala skrócić czas przetwarzania, oraz opracowała najbardziej innowacyjny w historii zaawansowany system kontroli dostępu, który integruje rozpoznawanie twarzy.

 

W oczekiwaniu na Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020, Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 i Paryż 2024

Po ostatnich, nadzwyczajnych Igrzyskach Olimpijskich, Atos będzie starał się osiągnąć ten sam wyczyn podczas naprawdę ekscytujących Igrzysk Paraolimpijskich, które rozpoczną się 24 sierpnia, obsługując to samo spektrum technologii cyfrowych obejmujących 540 wydarzeń z 22 różnych dyscyplin sportowych. W miarę rozwoju bezpiecznego, zdekarbonizowanego krajobrazu technologii cyfrowych zespoły Atos z przyjemnością wniosą swoje zaangażowanie w innowacje i pasję do pełnej sukcesów organizacji kolejnych edycji i będą wspierać MKOl podczas zimowych IO Pekin 2022 i letnich w Paryżu 2024.

 

 

Lenovo globalnym liderem rynku PC w drugim kwartale 2021 roku. Interesujący remis na miejscu czwartym.