Australia: PayPal chce regulacji typu „kup teraz, zapłać później”
Gigant płatniczy PayPal Holdings Inc chce, aby pożyczki typu „kup teraz, zapłać później” (BNPL) podlegały przepisom dotyczącym ochrony konsumentów, napisano w oświadczeniu do rządu Australii, dodając potężny głos z sektora wzywający do regulacji.
Amerykańska firma, która udziela pożyczek BNPL wraz ze swoją główną usługą przekazów pieniężnych powiedziała, że ma własne zabezpieczenia chroniące kupujących przed nadmiernym pożyczaniem, ale branża powinna podlegać pewnym regulacjom, aby zapewnić „pewność konsumentów i branży oraz neutralność konkurencyjną”, podaje Reuters.
Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji w swoim wystąpieniu zaapelowała o objęcie sektora BNPL prawem ochrony konsumentów, ponieważ „produkty kredytowe o podobnych cechach i tym samym przeznaczeniu i funkcji powinny być traktowane w ten sam sposób”.
Rząd powiedział, że chce wprowadzenia regulacji BNPL w 2023 r. Zastępca ministra skarbu Stephen Jones oświadczył, że Australia ma 7 milionów aktywnych kont BNPL – jedno na cztery osoby – a rząd jest zaangażowany w „uzyskanie właściwej równowagi w konkurencji, innowacjach i ochronie konsumentów”.
Zgłoszenie PayPal, które rząd opublikował w czwartek w ramach dochodzenia w sprawie regulacji BNPL, najpełniej jak dotąd przedstawia stanowisko firmy w sprawie tego, jak bardzo sektor powinien być nadzorowany przez państwo. Wiele innych firm, które oferują pożyczki BNPL, utrzymuje w swoich oświadczeniach, że popierają minimalną lub samoregulację.
PayPal wsparł „dostosowane, proporcjonalne i przemyślane ramy regulacyjne dla sektora BNPL poprzez ustawę National Consumer Credit Protection Act, aby osiągnąć rządowy cel, jakim jest zapewnienie większej ochrony konsumentów”, jak zaakcentował PayPal w zgłoszeniu podpisanym przez Andrew Toon,General Managera w Australii.
Wniosek firmy PayPal mówi, że obsługuje obowiązkowe licencje kredytowe dla dostawców BNPL i zasady wymagające od firm sprawdzenia przydatności użytkownika do pożyczki powyżej „odpowiedniego progu”. Firma dostrzegła „zasługę dalszego rozważenia rozwoju dostosowanych do potrzeb ram sprawozdawczości kredytowej BNPL” bez pełnych „kosztów typowych dla angażowania się w system sprawozdawczości kredytowej”.
Firmy BNPL przyciągają kupujących, nie naliczając żadnych odsetek i zarabiając na opłatach detalicznych. Brak opłat odsetkowych zwolnił ich z przepisów dotyczących kredytów konsumenckich, a działalność sektora eksplodowała w szaleństwie zakupów online, wywołanym COVID-19 i bardzo niskimi stopami procentowymi banków.
Największa australijska firma BNPL, Afterpay, kupiona w 2022 r. przez założyciela Twittera Jacka Dorseya, czyli firmę Block Inc, stwierdziła w swoim oświadczeniu, że spółki BNPL powinny przestrzegać branżowego kodeksu postępowania, a „status quo pokazał swoją zdolność do zapobiegnia szkodom wyrządzanym konsumentom”.