Axis Communications, producent systemów wizyjnych wdrożył ekologiczny proces projektowania produktów, produkty powinny być nie tylko innowacyjne, ale także przyjazne środowisku.
Aby spełniać oczekiwania dzisiejszych klientów, produkty powinny być nie tylko innowacyjne, ale także przyjazne środowisku. Właśnie dlatego Axis w coraz większym stopniu koncentruje się na ekologicznym wzornictwie, wykorzystując materiały z recyklingu, wycofując substancje niebezpieczne i działając w zgodzie z celami ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Zrównoważony rozwój jest jednym z bardzo istotnych trendów. Zmiany klimatu dotykają bowiem nas wszystkich – każdy jest poniekąd częścią problemów środowiskowych, ale także każdy może być częścią ich rozwiązania. Na wyzwania związane z ekologią postanowił odpowiedzieć także Axis Communications, stawiając sobie za cel transformację produkcji na rozwiązania bardziej przyjazne dla środowiska. W ten sposób powstała grupa Axis Green Design, która łącząc różne kompetencje, dąży do zwiększenia świadomości ekologicznej.
W ramach ekologicznego procesu projektowania produktów w Axis wyodrębniono cztery obszary ekoinnowacji:
- Wybór materiałów
- Optymalizacja projektowania części
- Optymalizacja projektowania pod kątem produkcji
- Optymalizacja procesów utylizacji.
Niezbędny wybór zrównoważonych materiałów
Axis przygotowało listę substancji zakazanych i objętych ograniczeniami prawnymi, jak i tych, które nie są jeszcze ograniczone, ale prawdopodobnie staną się takie w najbliższej przyszłości. Lista obejmuje m.in. plastyfikatory, a także wspomniane już bromowane i chlorowane środki zmniejszające palność – BFR i CFR. „To dla nas bardzo ważne, by nie czekać na wprowadzenie przepisów zabraniających korzystania z materiałów niebezpiecznych, ale zawsze być o krok naprzód” — podkreśla Reinap.
„Wybór zrównoważonych materiałów jest jednym z najważniejszych aspektów ekologicznego projektowania.” – mówi Ausra Reinap, starszy inżynier ds. ochrony środowiska w Axis Communications. „Staramy się wykorzystywać więcej materiałów pochodzących z recyklingu i w miarę możliwości minimalizujemy lub całkowicie unikamy stosowania niebezpiecznych substancji w naszych produktach. Przykładowo, nasze najnowsze urządzenia nie zawierają bromowanych i chlorowanych środków zmniejszających palność, jednak wciąż są ognioodporne”.
Wymiana stosowanych w urządzeniach niebezpiecznych halogenów na bardziej ekologiczne spowodowała, że nowe kamery AXIS P1377 i AXIS P1378 nie tylko są bardziej przyjazne środowisku i zdrowiu, ale też można je łatwiej poddać recyklingowi.
Nie tylko materiały
Aby zoptymalizować projektowanie części, Axis przykłada również dużą wagę do mniejszego zużycia zasobów i ograniczenia transportu. Przykładem może być zmniejszenie liczby śrub, a nawet projektowanie bez konieczności ich użycia poprzez zastosowanie zatrzasków. Równie ważny jest sposób wytwarzania produktu. Optymalizacja projektu pod kątem produkcji oznacza wybór rozwiązań, które minimalizują straty materiałowe. W trosce o środowisko, produkty Axis są także łatwe do demontażu, dzięki czemu łatwiej się je naprawia i utylizuje oraz, co najważniejsze, recyklinguje.
„Będąc dzisiaj producentem technologicznym, ważne jest aby wziąć odpowiedzialność także za zrównoważony rozwój. Ekologiczne wzornictwo jest niezbędne, by być wiarygodnym dostawcą. Ambicją Axis jest pozostanie liderem branży, a do tego potrzebne są nie tylko wysokojakościowe produkty, ale także zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko w ich całym cyklu życia.” – podsumowuje Ausra Reinap, starszy inżynier ds. ochrony środowiska w Axis Communications.
https://itreseller.pl/itrnewaxis-communications-prezentuje-5-trendow-technologicznych-na-2020-rok-ktore-pomoga-dokonac-przemiany-naszych-miast-w-bardziej-inteligentne-aglomeracje-smart-city/