Aż 75% Europejczyków popiera wykorzystanie AI przez policję i wojsko

Raport z badania „European Tech Insights”, który zmierzył nastawienie ponad 3000 osób w Europie, wykazał, że 3 na 4 badanych popiera wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji, takich jak rozpoznawanie twarzy i dane biometryczne, przez policję i wojsko do celów nadzoru.

Zdecydowana większość Europejczyków popiera wykorzystanie sztucznej inteligencji w operacjach policyjnych i wojskowych, zgodnie z nowym raportem madryckiego IE University udostępnionym CNBC. Skala poparcia jest być może zaskakująca, ponieważ Europa ma jedne z najsurowszych przepisów dotyczących prywatności danych na świecie.

W 2018 r. Unia Europejska wprowadziła Ogólne rozporządzenie o ochronie danych, czyli GDPR – ramy regulujące sposób, w jaki organizacje przechowują i przetwarzają informacje użytkowników. Firmy grożą wysokimi grzywnami za naruszenie przepisów. Firma naruszająca przepisy GDPR może zostać ukarana grzywną w wysokości do 4% swoich rocznych globalnych przychodów lub 20 milionów euro (21,7 miliona dolarów), w zależności od tego, która kwota jest wyższa.

Poziom poparcia dla wykorzystania AI w zadaniach użyteczności publicznej, takich jak optymalizacja ruchu, był bardzo wysoki, zgodnie z raportem, wynosząc 79%. Jednak jeśli chodzi o wrażliwe kwestie, takie jak decyzje o zwolnieniu warunkowym, większość Europejczyków (64%) sprzeciwia się wykorzystaniu AI.

Pomimo poparcia dla AI w administracji publicznej i kwestiach bezpieczeństwa, ludzie wydają się być znacznie bardziej zaniepokojeni jej rolą w procesie demokratycznym. Raport Uniwersytetu IE wykazał, że zdecydowana większość Europejczyków (67%) obawia się manipulacji AI w wyborach. AI może być wykorzystywana jako wzmacniacz dezinformacji, a niektórzy użytkownicy celowo próbują używać fałszywych informacji, aby podważyć opinie innych. Kluczowym problemem jest to, że tak zwane deepfake, syntetyczne obrazy, filmy lub klipy audio stworzone przy użyciu AI mogą być wykorzystywane do zniekształcania poglądów polityków lub rozpowszechniania innych rodzajów dezinformacji.

Platformy generatywnej AI, takie jak Dall-E firmy OpenAI i Midjourney firmy Stability AI, mogą być wykorzystywane do tworzenia obrazów za pomocą zaledwie kilku linijek tekstu.

Według raportu, około 31% Europejczyków uważa, że ​​AI już wpłynęła na ich decyzje wyborcze. Ma to miejsce, gdy zbliżają się wybory w USA w 2024 r., a obecna wiceprezydent Kamala Harris będzie rywalizować z byłym prezydentem Donaldem Trumpem w głosowaniu zaplanowanym na 5 listopada.

Podział pokoleniowy Raport IE University wykazał również podział pokoleniowy w zakresie sztucznej inteligencji w Europie. Około jedna trzecia (34%) osób w wieku od 18 do 34 lat zaufałaby aplikacji opartej na sztucznej inteligencji, aby głosowała na polityków w ich imieniu. Liczba ta spada do 29% w przypadku osób w wieku od 35 do 44 lat i zaledwie 9% w przypadku osób w wieku 65 lat i starszych.