Badanie doświadczenia użytkowników sieci komórkowych w USA wskazuje na znaczenie 5G

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez J.D. Power wynika, że wdrożenia 5G przyczyniły się do znacznej poprawy doświadczeń użytkowników sieci komórkowych w Stanach Zjednoczonych. Klienci deklarują wyższy poziom zadowolenia oraz postrzegają sieci mobilne jako bardziej niezawodne.

Jak wskazuje firma badawcza, zmniejszenie liczby problemów technicznych wpłynęło na pozytywne postrzeganie niezawodności sieci oraz zwiększyło satysfakcję z jakości usług. Badanie dotyczące jakości sieci opiera się na odpowiedziach ponad 25 500 klientów sieci komórkowych i zostało przeprowadzone w okresie od stycznia do czerwca 2024 roku. Spośród sześciu tzw. dużych regionów USA, Verizon zajął najwyższą pozycję w 3 z nich (Mid-Atlantic, Northeast, West i Southeast) w kategorii „problemy na 100 połączeń” badającym stopień niezawodności. W regionie North Central pierwsze miejsce podzielił z UScellular, a w regionie Southwest trzy krajowe sieci zajęły wspólnie pierwsze miejsce. Wśród najlepszych dostawców liczba problemów na 100 połączeń wahała się od 7 do 10.

Równolegle, analiza firmy Ookla potwierdza poprawę wrażeń użytkowników 5G w USA, wskazując na dalsze wdrożenia pasma średniego przez krajowych operatorów. „Dane Speedtest Intelligence wykazują wyraźną korelację pomiędzy udostępnieniem dodatkowego pasma średniego, wydajnością 5G i postrzeganiem sieci 5G przez konsumentów,” podała firma w swoim wpisie na blogu.

Ookla zauważa, że dostęp do pasma średniego wśród trzech głównych operatorów krajowych prowadzi do wzrostu wydajności i efektywności 5G, co z kolei wpływa na jakość doświadczeń użytkowników w takich przypadkach jak transmisje wideo i gry mobilne. Wyniki Net Promoter Scores (NPS) dla 5G wzrosły równolegle z poprawą wydajności.

Rozwój technologii 5G oraz skoncentrowanie się na pasmach średnich przyczyniają się do zwiększenia jakości usług, co jest pozytywnie odbierane przez klientów sieci komórkowych w USA. Dodajmy, że USA, m.in. z racji na ogromne powierzchnie o stosunkowo niskim zaludnieniu, szczególnie w centralnej części kraju, nie należy do czołówki pokrycia terytorium sieciami 5G. Jednakże w najważniejszych ośrodkach miejskich problemem sieci komórkowych w ostatnich latach przed wprowadzeniem 5G było szczególnie duże obciążenie poszczególnych stacji bazowych – dziś problem ten udało się, m.in. dzięki 5G i jego zdolności do obsługi większej liczby urządzeń klienckich, rozwiązać.