Baidu, chiński gigant internetowy, wspiera rozwój platformy RISC-V w centrach danych

Chiński start-up RISC-V StarFive ujawnił, że chiński gigant internetowy Baidu został inwestorem, aby przyspieszyć wykorzystanie projektu procesora open source w centrach danych.

Na chińskim serwisie społecznościowym QQ, StarFive napisało, że będzie „współpracować z Baidu w celu promowania wdrażania różnych form wysokowydajnych produktów RISC-V w scenariuszach centrów danych.”

„Bliska współpraca między obiema stronami będzie promować proces industrializacji RISC-V, przyspieszać innowacje z zakresu mocy obliczeniowej w centrach danych i zapewniać nowe możliwości dla złożonych i zmieniających się wymagań dotyczących mocy obliczeniowej w erze AI” – dodano w poście.

Nie jest jasne, czy oznacza to, że Baidu jest zainteresowane procesorami RISC-V, czy też inwestycja jest napędzana chęcią, aby architektura open source pełniła inne role w jego infrastrukturze.

StarFive oferuje już dwa procesory RISC-V, które według niej mogą pełnić rolę w centrum danych. 64-bitowa seria U jest sugerowana jako zdolna do aplikacji big data. Seria Dubhe sugerowana jest do takich ról jak pamięć masowa lub napędzanie SmartNIC. W tym ostatnim zastosowaniu pomaga StarFive twierdząc, że Dubhe jest pierwszym układem RISC-V wspierającym wirtualizację.

Baidu jest znanym użytkownikiem SmartNIC, ale wydaje się, że nie ujawnił procesora, który wykorzystuje w swoich urządzeniach. Chiński gigant wcześniej mówił także o tym, że nie odczuwa on zbytniego bólu z powodu amerykańskich sankcji na niektóre technologie eksportowane do Chin. A teraz, zaledwie cztery miesiące po tych uwagach, przychodzi wiadomość, że Baidu wkłada pieniądze w jeden z najbardziej zdolnych chińskich ośrodków RISC-V.

Baidu, oczywiście, od dawna opiera swój biznes na AI i niedawno ogłosił swój chatbot ERNIE. Wraz z tym ujawnieniem, Baidu zaprezentowało to, co według szefów firmy jest nowym podejściem do stosów obliczeniowych w centrach danych, zaprojektowanych w celu ułatwienia wdrożeń AI na dużą skalę.

Takie platformy wyraźnie sugerują potrzebę dużej ilości sprzętu w centrum danych. A StarFive już sugeruje, że jego procesory są do zadań AI, takich jak wizja dla autonomicznych samochodów.