Bank centralny w Chinach pomaga trchnologicznemu sektorowi prywatnemu, by ustrzec go przed załamaniem

Chiński bank centralny zwiększy wsparcie dla prywatnych firm w ramach działań mających na celu wzmocnienie gospodarki, jednocześnie łagodząc ograniczenia wobec firm technologicznych; tak brzmiała wypowiedź Guo Shuqing, szefa partii komunistycznej Ludowego Banku Chin, cytowana przez państwowe media – donosi Reuters.

Polityka pieniężna w 2023 roku będzie koncentrować się na zwiększaniu popytu, zwłaszcza konsumpcji osobistej, powiedział Guo w niedzielę państwowej telewizji CCTV, potwierdzając wcześniejsze oficjalne informacje. Chińscy przywódcy zobowiązali się do zwiększenia wsparcia dla drugiej co do wielkości gospodarki świata, która mocno ucierpiała w wyniku ograniczeń związanych z COVID-19 w zeszłym roku, a także spowolnienia globalnego popytu. Po grudniowym zniesieniu twardych ograniczeń związanych z wirusami, kraj walczy teraz z falą infekcji.

Polityka finansowa powinna być skoordynowana z polityką fiskalną i społeczną, aby zwiększyć dochody grup o niskich i średnich dochodach, a także grup dotkniętych COVID-19, powiedział Guo, który jest także przewodniczącym Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Bankowości i Ubezpieczeń, w wywiadzie dla CCTV .

 

„Rozważna polityka pieniężna będzie precyzyjna i zdecydowana. To wymaga skupienia się na zwiększaniu efektywnego popytu i pogłębianiu reform strukturalnych po stronie podaży” – powiedział Guo.

 

Zaznaczył też, że chińskie instytucje finansowe powinny uczciwie traktować wszystkie rodzaje przedsiębiorstw, równocześnie obiecując, że polityka pieniężna wzmocni wsparcie dla prywatnych przedsiębiorstw, utrzyma dostępność kredytów i obniży koszty finansowania przedsiębiorstw.

 

Władze dążą do poszerzenia kanałów finansowania dla prywatnych firm, wspierając emisję ich akcji i obligacji, powiedział Guo. Chiny będą również promować solidny rozwój firm platform internetowych, obiecał, dodając, że rektyfikowanie działalności finansowej 14 firm platformowych zostało „w zasadzie zakończone”, podczas gdy kilka pozostałych problemów wymaga rozwiązania. Polityk nie wymienił nazw firm.

Od końca 2020 r. Pekin zwiększył kontrolę nad rosnącymi w kraju gigantami fintech, zmuszając ich do powrotu do podstaw po latach zawrotnego wzrostu. Władze przyjmą następnie „znormalizowane regulacje” i zachęcą firmy platformowe do działania w sposób zgodny z przepisami, powiedział CCTV.