Bankowość elektroniczna dominuje w Polsce – większość z nas korzysta tylko z tej formy.
Fundację Warszawski Instytut Bankowości (WIB) oraz Związek Banków Polskich (ZBP) opublikowały nowe badanie dotyczące bankowości elektronicznej. Jak się okazuje, „okienko w banku” jest dziś wybierane przez mniejszość klientów.
Ponad dwie trzecie ankietowanych (68%, wzrost o 1 punkt procentowy rok do roku) deklaruje korzystanie wyłącznie z bankowości elektronicznej, natomiast 49% uważa banki za lidera w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, wynika z badania „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa” opublikowanego przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości (WIB) oraz Związek Banków Polskich (ZBP).
Według komunikatu, rozwój cyfrowych usług finansowych, takich jak powszechność przelewów przez aplikacje, zakładanie konta za pomocą selfie czy dokonywanie płatności telefonem, sprawia, że dla wielu osób odwiedzanie oddziałów bankowych to już przeszłość. Aż 68% ankietowanych (wzrost o 1 punkt procentowy rok do roku) deklaruje korzystanie wyłącznie z bankowości elektronicznej. Polacy również coraz rzadziej udają się do instytucji publicznych. Już co piąta osoba stara się załatwiać swoje sprawy urzędowe jedynie za pośrednictwem Internetu. Ponadto, 28% Polaków kupuje odzież, a 18% elektronikę bez wychodzenia z domu.
Badanie pokazuje również, że banki wciąż cieszą się zaufaniem społeczeństwa w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Taką opinię wyraża prawie połowa ankietowanych, czyli 49% (spadek z 57% rok do roku). Kolejno, jako liderów w ochronie przed zagrożeniami cybernetycznymi Polacy postrzegają firmy technologiczne i służby mundurowe, oba segmenty zdobyły 30% uznania.
Niemal 90% uczestników badania deklaruje, że istnieje potrzeba zwiększenia działań edukacyjnych w Polsce w zakresie skutecznej ochrony przed cyberatakami i niebezpiecznymi praktykami online, takimi jak tworzenie silnych haseł i ich regularna aktualizacja, tworzenie kopii zapasowych danych czy instalowanie oprogramowania antywirusowego.
Według wyników badania, Polacy w wieku od 18 do 24 lat chętnie korzystają z automatycznej synchronizacji w chmurze jako metody tworzenia kopii zapasowej swoich danych (37%). Ogólnie, 24% respondentów deklaruje korzystanie z usług chmurowych do zabezpieczania prywatnych plików. Duży odsetek osób, bo 27%, nie wykonuje żadnych kopii zapasowych zgromadzonych danych, a spośród nich aż 40% to osoby powyżej 65 roku życia.
Najpopularniejszymi metodami zabezpieczania dostępu do smartfonów pozostają – podobnie jak rok wcześniej – kod PIN (46%), odcisk palca (35%) oraz hasło (17%). Prawie co piąta osoba, czyli 17% ankietowanych, nie stosuje żadnego zabezpieczenia. Ponad połowa respondentów (52%) wie, że posiada zainstalowane aktualne oprogramowanie antywirusowe na swoim telefonie. Jednak względnie wysokie odsetki osób, bo 19% i 29% odpowiednio, nie są świadome czy posiadają oprogramowanie antywirusowe lub czy w ogóle je stosują.
Badanie „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa 2023” zostało przeprowadzone w czerwcu 2023 roku przez Instytut Badań Pollster na zlecenie Fundacji Warszawski Instytut Bankowości w ramach projektu edukacyjnego „Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni”. Tegoroczną edycję badania przeprowadzono metodą CAWI na próbie n=1 084.