BETT 2025: Google wprowadza nowe funkcje w ChromeOS dla sektora edukacyjnego

Podczas tegorocznych targów BETT (British Educational Training and Technology Show) Google ogłosiło wprowadzenie szeregu innowacyjnych funkcji w systemie ChromeOS 132, które mają na celu uczynienie go jeszcze bardziej przyjaznym dla użytkowników, zwłaszcza w środowisku edukacyjnym.

Miałem okazję korzystać z ChromeOS wielokrotnie i muszę przyznać, że system ten odpowiada świetnie na podstawowe potrzeby większości użytkowników. Odkąd potrafi obsługiwać aplikacje z Androida, ten niegdyś chmurowy system od Google stał się całkiem multifunkcjonalny, pomimo śmiesznie niskich wymagań sprzętowych. To natomiast czyni go szczególnie przydatnym tam, gdzie potrzeba wielu maszyn, przy zachowaniu niskiego kosztu i wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Z taką sytuacją mamy do czynienia chociażby w edukacji, gdzie Chromebooki odnoszą największe sukcesy. Dlatego też nie dziwi fakt, że nowości w ChromeOS Google postanowiło ogłosić na wydarzeniu poświęconym właśnie edukacji czyli BETT.

Największą nowością jest Face Control, funkcja oparta na projekcie Gameface, która umożliwia sterowanie urządzeniem za pomocą gestów twarzy. Dzięki przedniej kamerze w urządzeniach ChromeOS użytkownicy będą mogli poruszać kursorem czy klikać, wykonując ruchy głową lub odpowiednie mimiczne gesty. To przełomowe rozwiązanie skierowane jest szczególnie do osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, pozwalając im na łatwiejszą interakcję z komputerem. Funkcję tę zapowiedziano jeszcze pod koniec 2024 roku. Teraz jednak zostaje zaimplementowana w nowej aktualizacji systemu.

W najnowszej aktualizacji ChromeOS ulepszono także funkcję zamiany tekstu na mowę, która teraz oferuje bardziej naturalne głosy. Poprawiono również rozpoznawanie mowy dla użytkowników korzystających z narzędzi typu speech-to-text. Dla nauczycieli wprowadzono narzędzie Class Tools, które umożliwia monitorowanie i zarządzanie Chromebookami uczniów. Funkcja pozwala m.in. na udostępnianie ekranu nauczyciela na urządzeniach uczniów oraz wyświetlanie tłumaczonych na żywo napisów, co znacząco ułatwia pracę w zróżnicowanych klasach.

Kolejną nowością jest NotebookLM – model językowy oparty na technologii Gemini, który wspiera tworzenie planów lekcji i podsumowań notatek. Nauczyciele mogą również udostępnić uczniom spersonalizowany model AI, który pomoże im w nauce i przygotowaniach do zajęć. Natomiast dzięki Chromebox OPS użytkownicy będą mogli przekształcić kompatybilne tablice interaktywne w pełnoprawne urządzenia z systemem ChromeOS, znacznie zwiększając ich funkcjonalność.

Zresztą, nowe narzędzia w ChromeOS to nie tylko te, które skierowane są do edukacji, ale też zastosowań biurowych/firmowych. Administratorzy IT otrzymają więcej narzędzi do zarządzania aplikacjami firm trzecich, formularzami Google i podpisami cyfrowymi. Ciekawą zmianą jest także możliwość przedłużenia dostępu uczniów do ich prac po ukończeniu szkoły, co pozwoli im zabrać swoje cyfrowe projekty ze sobą. Google zapowiedziało również wprowadzenie ponad 20 nowych modeli Chromebooków w 2025 roku, zarówno dla sektora edukacyjnego, jak i dla zwykłych użytkowników.

Widać, że Google konsekwentnie rozwija ChromeOS, czyniąc go bardziej dostępnym, funkcjonalnym i dostosowanym do potrzeb współczesnej edukacji. I dobrze, bo system ma niemały potencjał. Osobiście jestem także zdania, że jest również świetnym systemem dla osób starszych, ale też prostych zadań biurowych, zwłaszcza tam gdzie istnieje konieczność pracy jedynie z aplikacjami webowymi.