Bezpieczeństwo urządzeń (komputery i kopiarko-drukarki) bez których ciężko się obejść w biznesie – wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia.
Bezpieczeństwo w sieci – wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia. Nowoczesne technologie coraz bardziej wkraczają do naszego życia, często są obecne nawet tam, gdzie się ich nie spodziewamy. Tym samym nie mamy pojęcia, z której strony może zaskoczyć nas atak hakera. Chociaż wszyscy już wiemy, jak istotne jest zabezpieczanie komputerów i telefonów, często zapominamy o innych urządzeniach podłączonych do sieci, np. o drukarkach. A te, jak przekonują eksperci, mogą być najsłabszym ogniwem łańcucha zabezpieczeń. Niełatwo dzisiaj znaleźć dziedzinę, w której nowe technologie nie ułatwiałyby nam życia. Zwłaszcza kiedy mówimy o prowadzeniu biznesu. Laptopy, komputery, telefony, drukarki, skanery – to wszystko urządzenia, bez których ciężko się obejść. Dziennie przepuszczamy przez nie dziesiątki mniej lub bardziej poufnych (i bardzo cennych!) danych.
Bezpieczeństwo w biznesie
Jednak chociaż badanie PwC CEO Survey 2017[1] pokazuje, że 61% prezesów największych światowych organizacji uważa cyberzagrożenia za jedno z największych niebezpieczeństw dla ich biznesu, w Polsce wciąż wielu przedsiębiorców nie do końca zdaje sobie sprawę ze skali cyfrowych ryzyk. Według najnowszego raportu firmy PWC[2], w ostatnim roku w aż 96% średnich i dużych firm w Polsce doszło do ponad 50 incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa informacji lub systemów IT. W przypadku aż 64 % liczba takich zdarzeń była większa niż 500. Tylko w zeszłym roku w ten sposób straty spowodowane przez cyberprzestępców sięgnęły 3 biliony dolarów, a w 2021 suma ta ma osiągnąć 6 bilionów dolarów. W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii , straty spowodowane przez cyberprzestępców były większe niż te spowodowane przez tradycyjnych kryminalistów[3].
Powyższe dane liczbowe potwierdzają, że cyberataki stanowią bardzo groźne zjawisko dla przedsiębiorstw i to niezależnie od ich wielkości. Skutecznie atakowane są zarówno największe korporacje jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Sytuacja ta pokazazuje, że cyberbezpieczeństwo to przede wszystkim problem sektora prywatnego. Biorąc pod uwagę, że narzędzia hakerskie są coraz częściej ogólno dostępne, liczba ataków będzie tylko rosnąc. W Wielkiej Brytanii już dziś straty poniesione w wyniku działania cyberprzestępców przekraczają straty spodowane przez klasycznych przestępców[4] – komentuje Andrzej Kozłowski, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Bezpieczeństwo druku
Stale analizujemy pomysły i zachowania hackerów, rozmawiamy z naszymi klientami o ich oczekiwaniach, współpracujemy ze sztabem najlepszych specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować naprawdę unikalne rozwiązania, także w obszarach, o których nikt dotychczas nie pomyślał, że mogą być niebezpieczne – mówi Tomasz Omelaniuk, ekspert firmy HP Inc Polska. Warto pamiętać, że dzisiejsza drukarka niewiele różni się od komputera i włamanie do niej to dla hakera nie tylko dostęp do dokumentów, które przez nią przepuszczamy, ale też furtka do całej naszej sieci firmowej, komputerów, serwerów, oprogramowania, a co za tym idzie, do bardzo cennych danych.
Jako jeden ze światowych liderów w dziedzinie bezpieczeństwa sprzętu komputerowego, pierwsze zabezpieczenia drukarek firma HP Inc. wprowadziła już w połowie lat 90. Wówczas była to możliwość zabezpieczania portów czy ustanawiania fizycznych blokad. Dzisiaj, po ponad 20 latach, najnowsze światowe rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa druku HP Inc. prezentuje we wprowadzanych właśnie na rynek drukarkach wielofunkcyjnych obsługujących format A3. Wśród zabezpieczeń, na które warto zwrócić uwagę znajdują się m.in. wykrywanie i odpieranie ataków w czasie rzeczywistym, automatyczny monitoring i wbudowane funkcje weryfikacji oprogramowania w celu powstrzymywania zagrożeń już w momencie ich pojawienia się.
Bezpieczeństwo od HP Inc.
W 2016 roku firma HP udostępniła wyniki analizy funkcji zabezpieczających porównując swoje drukarki z produktami tej samej klasy dostarczanymi przez konkurencję. Okazało się, że tylko HP Inc. oferuje kombinacje funkcji zabezpieczających, które monitorują urządzenie w celu wykrywania i automatycznego powstrzymywania ataków, a następnie same sprawdzają integralność oprogramowania podczas ponownego uruchomienia systemu. Warto też pamiętać, że druk nie jest jedynym obszarem, w którym firma HP Inc. rozwija funkcje bezpieczeństwa. Także laptopy i komputery otrzymują najnowsze rozwiązania chroniące wrażliwe dane, a analizy przeprowadzone w tym obszarze wykazały, że laptopy HP (produkty z linii Elite) należą do najlepiej zabezpieczonych laptopów na świecie.
2017_04_11_Myślisz, że Twoja sieć jest bezpieczna
W najnowszym portfolio A3 znajdują się następujące rodziny produktów:
- HP Color LaserJet E700
- HP Color LaserJet E800
- HP LaserJet E700
- HP LaserJet E800
- Oprócz modeli laserowych HP Inc. wprowadza modele A3 w oparciu o technologię HP PageWide i oferuje modele serii 700.
[1] http://www.pwc.com/gx/en/ceo-agenda/ceosurvey/2017/cee/key-findings.html#content-free-1-0764-par_webtile
[2] http://www.pwc.pl/pl/publikacje/2017/ochrona-biznesu-w-cyfrowej-transformacji-raport-pwc.html
[3] Steve Morgan, Hackerpocalypse: A Cybercrime Revelation, http://cybersecurityventures.com/hackerpocalypse-cybercrime-report-2016/
[4] Martin Evans, Patrick Scott , Fraud and cyber crime are now the country’s most common offences, http://www.telegraph.co.uk/news/2017/01/19/fraud-cyber-crime-now-countrys-common-offences/