Biały Dom zaprzecza informacjom, mówiącym, że władze USA chciały wykupić Ericssona lub Nokię, celem rywalizacji z Huawei.

Wiceprezydent USA Mike Pence i główny doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow, odrzucili dość niespodziewaną sugestię prokuratora generalnego USA Williama Barra, że Stany Zjednoczone mogą rozważać przejęcie kontroli nad dwoma głównymi zagranicznymi rywalami chińskiej firmy Huawei Technologies. 

Oczywiście, chociaż nazwy firm nie padły, oczywistym jest, że Biały Dom musiałby na takie zakupy udać się do Skandynawii. Chodzi bowiem o szwedzkiego Ericssona oraz fińską Nokię. Obie firmy rywalizują na polu łączności z chińskim Huawei, przy czym od pewnego czasu górą zdaje się być właśnie firma z Shenzen.

Ciekawostką w całej sprawie jest to, że prokurator Barr, pełnił kiedyś funkcję głównego doradcy firmy telekomunikacyjnej Verizon Communications. Zgodnie z jego opinią Stany Zjednoczone i ich sojusznicy powinni rozważyć przejęcie „pakietu kontrolngo” w wiodących firmach telekomunikacyjnych, aby przeciwdziałać dominacji Huawei we wdrażaniu bezprzewodowej technologii 5G.

Doradca ekonomiczny prezydenta Trumpa, Larry Kudlow, powiedział że z USA ściśle współpracują z Nokią i Ericssonem. Stwierdził przy tym, że sprzęt tych firm jest niezbędny do budowy infrastruktury 5G. Dodał także ważną dla sprawy rzecz:

„Amerykański rząd nie zajmuje się kupowaniem firm, zarówno krajowych, jak i zagranicznych (…) nic nie stoi na przeszkodzie, aby amerykańskie firmy technologiczne je nabywały ”.

Może to stanowić interesującą sugestię wobec wiodących amerykańskich firm technologicznych. Potencjał jednak, aby nabyć Ericssona czy Nokię ma stosunkowo niewielka liczba amerykańskich biznesów technologicznych, zwłaszcza, że taki zakup może okazać się nietrafiony pod względem biznesowym. Pomocne w takiej inicjatywie mogą być jednak przepisy. Sugeruje to wypowiedź Mike’a Pence’a dla CNBC:

„Ogromny szacunek dla prokuratora generalnego Barra, ale uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest to, co Ajit Pai ogłosił w ciągu ostatnich kilku dni. (…) To plan, który zatwierdził prezydent (…) Stany Zjednoczone mogą rozwinąć 5G wykorzystując siłę wolnego rynku i amerykańskich firm”.”

Oczywiście wiceprezydent ma na przewodniczącego Federalnej Komisji Łączności i zapowiedzi szczegółowej regulacji wdrożeń 5G na terenie USA. Wykupienie Nokii i Ericssona z pewnością nie byłoby tanie. Kapitalizacja rynkowa obu firm sięga 53 miliardów dolarów. Po zamieszaniu, jakie wywołały słowa prokuratora generalnego akcje Nokii wzrosły o 4, a Ericssona o 5,4%.

https://itreseller.pl/itrnewericsson-wycofuje-sie-z-imprezy-branzowej-gsma-mwc-2020-mobile-world-congress-w-barcelonie-najwiekszego-wydarzenia-w-branzy-telekomunikacyjnej/