Bitdefender przypomina czym jest Fleeceware i daje przykład 25 aplikacji ze Sklepu Play, które opróżniają konto użytkowników.

We wrześniu zeszłego roku analitycy bezpieczeństwa poinformowali o tym, że wielu wydawców aplikacji, którzy praktykują podejrzany model biznesowy, pobierając nadmierne kwoty za aplikacje, jeśli użytkownik nie anuluje „subskrypcji” przed zakończeniem bezpłatnego okresu próbnego. Chociaż Google Play wycofało zgłoszone aplikacje, naukowcy odkryli nową flotę 25 aplikacji na Androida, które obciążają użytkowników.

Dodanie „oprogramowania polarowego” do krajobrazu cyberbezpieczeństwa może budzić poważne obawy, ponieważ liczba instalacji wynosi 600 milionów, konkurując z jednymi z najlepszych legalnych aplikacji znalezionych w Google Play. Najnowszą listę aplikacji znanych z tego modelu biznesowego można znaleźć poniżej:

Jak więc faktycznie działa polar i dlaczego stanowi zagrożenie dla użytkowników?

Badacze bezpieczeństwa wymyślili termin „polarowe” po odkryciu zachowania tajnych aplikacji w Google Play. Ponieważ aplikacje nie używają tradycyjnego złośliwego oprogramowania, udało im się nie brać udziału w badaniu i obciążać użytkowników wyjątkowo wysokimi kwotami za subskrypcje. Aplikacje te mają bardzo różny charakter i przynależą do różnych klas, od gier po czytniki QR czy edytory zdjęć.

Na przykład jedna z aplikacji o nazwie Fortunemirror zapewni 3-dniowy bezpłatny okres próbny, po którym użytkownik zostanie obciążony kwotą aż 69,99 dolarów tygodniowo. Roczna subskrypcja będzie zatem kosztować ponad 3000 dolarów (około 12 000 zł). Nawet jeśli opisy w aplikacji wyraźnie stwierdzą, że nie zostaną naliczone żadne opłaty, jeśli użytkownik anuluje subskrypcję przed końcem okresu próbnego, to zostanie naliczona opłata.

Ponadto niektóre aplikacje posiadają recenzje 5-gwiazdkowe, które podnoszą ich pozycję w Sklepie Play. Analitycy podejrzewają, że twórcy aplikacji kupili niektóre recenzje klientów i wykorzystali usługi pay-per-install, aby zwiększyć liczbę instalacji. Ostatnio badacze Bitdefender odkryli 17 aplikacji Google Play, które ukrywają swoją obecność na urządzeniu po instalacji i wyświetlają agresywne reklamy użytkownikom.

https://itreseller.pl/itrnewmicrosoft-twierdzi-ze-naprawi-blad-bezpieczenstwa-w-internet-explorerze-na-latke-trzeba-zaczekac-prawdopodobnie-dopiero-do-11-lutego/