Biznesowa (i funkcjonalna) wartość dodana Microsoft Surface dla firm.
Zaufanie w biznesie stanowi potężną wartość, zwykle budowaną latami. Statystyki nie kłamią: większość firm w Polsce korzysta z komputerów pracujących na systemie Windows. A gdyby tak to biznesowe zaufanie dla Microsoftu rozszerzyć także na sprzęt?
100% od jednego dostawcy
Microsoft Surface dla firm to bogate portfolio urządzeń odpowiadające na zróżnicowane potrzeby zastosowań biznesowych. Różnią się one formą, wyposażeniem i podzespołami. Mają jednak kilka wspólnych, kluczowych cech. Przede wszystkim, pochodzą od producenta, który rewolucjonizuje środowisko pracy od samego początku istnienia komputerów osobistych. Użytkownicy biznesowi masowo korzystają z rozwiązań takich jak Microsoft Teams, Microsoft 365, Microsoft Office i oczywiście Microsoft Windows. Rozszerzenie tego zaufania o warstwę sprzętową wydaje się być naturalnym krokiem w decyzjach dotyczących firmowej floty urządzeń. Ta wyjątkowa spójność, w której zarówno sprzęt jak i oprogramowanie, a nawet usługi chmurowe pochodzą od tego samego dostawcy, to unikatowa na rynku wartość. To także rewelacyjne rozwiązanie z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz zarządzania.
Microsoft przy projektowaniu komputerów Surface zachowuje pełną kontrolę nad każdym aspektem powstawania; zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Nie chodzi tylko o system operacyjny. Poczynając już od UEFI (interfejs pomiędzy systemem operacyjnym a firmware) które dzięki opcji Modern Standby można aktualizować nawet przy wyłączonym komputerze, przy czym producent dba o dostępność regularnych aktualizacji. W grupie komputerów Microsoft Surface dla biznesu bezpieczeństwo nie jest opcją, a standardem. To, co gdzie indziej występuje opcjonalnie, tutaj jest stałą częścią platformy: TPM, Bitlocker, Windows Hello, DMA czy wspomniane już, własne UEFI (a nie projektowane przez stronę trzecią).
Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia zarządzania flotą komputerów Microsoft Surface dla biznesu. Każdy dział IT w dużej i średniej firmie marzy o tym, by zarządzanie stało się łatwiejsze, sprawniejsze i zajmowało mniej czasu. Dla platformy Surface, Microsoft proponuje swoje rozwiązanie dopracowane w wyniku lat doświadczeń w projektowaniu i użytkowaniu oprogramowania biznesowego przez tysiące klientów firmy na całym świecie. Microsoft Endpoint Manager to funkcja, która daje możliwość zarządzania urządzeniami z chmury do poziomu firmware’u urządzenia, dzięki wykorzystaniu technologii DFCI. Każdy komputer Microsoft Surface dla biznesu jest rejestrowany w Windows Autopilot poprzez unikalny numer urządzenia. Dzięki temu, istnieje możliwość błyskawicznego wdrożenia urządzeń w oparciu o profil wgrany do chmury.
Chociaż dziś wydawać się może, że mobilność w biznesie wyraźnie spadła na liście priorytetów, trudno odnieść to do samych komputerów biznesowych. Przyzwyczailiśmy się do tego, że nowoczesne biznesowe laptopy są lekkimi, zajmującymi niewiele miejsca konstrukcjami, które stosunkowo rzadko muszą oglądać gniazdko z zasilaniem. Microsoft Surface dla biznesu to oczywiście różne urządzenia, przeznaczone dla różnych scenariuszy użytkowania jednakże każdy z nich cechuje się wysoką mobilnością.
Często pomijany aspekt gdy mówimy o sprzęcie komputerowym to jakość wykonania. Niesłusznie. Z jednej strony, sprzęt którego zadania są wysoce mobilne powinien być dobrze wykonany by nie ulec przypadkowemu uszkodzeniu podczas częstego przenoszenia. Z drugiej strony, w przypadku wielu urządzeń biznesowych mówimy o naszych elektronicznych towarzyszach podczas biznesowych spotkań. Taki komputer to poniekąd wizytówka nasza i firmy którą reprezentujemy. W kategorii biznesowej elegancji i jakości zastosowanych materiałów oraz wykonania, komputery Microsoft Surface właściwie tworzą osobną ligę. Szczotkowana stal, wytrzymałe szkło hartowane, wyjątkowe obszycie Alcantarą – styl mobilnej linii Microsoftu jest unikatowy.
Jaki Microsoft Surface dla firm wybrać?
Pozostaje tylko pytanie: jaki komputer Microsoft Surface dla firm powinienem wybrać? Wszystko zależy od sposobu użytkowania. Najbardziej wymagające jeśli chodzi o wydajność zastosowania to środowisko stworzone dla Microsoft Surface Laptop Studio dla firm. Ta niecodzienna, mobilna stacja robocza, ze składanym ekranem została zbudowana z myślą o zawodach kreatywnych. Mimo potężnych podzespołów pozostaje jednak komputerem typu “dwa w jednym”. Wysoka wydajność nie musi jednak redukować mobilności – dzięki pojemnej baterii i optymalizacji zarówno sprzętu, jak i oprogramowania, Surface Laptop Studio dla firm jest w stanie pracować z dala od gniazdka nawet przez 19 godzin. Ten laptop jest świetnym wyborem dla użytkowników potrzebujących dużej wydajności, ale w mobilnej formie: programistów, grafików, projektantów, architektów.
O ile wśród mobilnych komputerów Microsoftu Surface Laptop Studio pełni rolę przedstawiciela wagi ciężkiej (chociaż waży jedynie około 1,8 kg), to na przeciwległym końcu listy znajduje się mistrz wagi piórkowej – Microsoft Surface Go 3 dla firm. Ten niewielki, biznesowy komputer w formie urządzenia 2-w-1, to ultralekki (do 553 gramów, bez klawiatury Type Cover) towarzysz podróży. Napędzany procesorami Intel z rodziny Y, bezgłośny (chłodzony pasywnie), pracujący do 11 godzin na baterii Surface Go 3 dla firm jest jednocześnie najtańszym komputerem w gamie urządzeń Surface dla biznesu. To znakomite urządzenie dla najbardziej mobilnych pracowników: przedstawicieli handlowych, specjalistów z zakresu logistyki czy organizatorów wydarzeń. Wszędzie tam, gdzie biurko jest najwyżej opcją, superlekki Surface Go 3 jest świetnym wyborem, także dzięki opcjonalnie dostępnej łączności LTE.
A co z bardzo mobilnymi, ale przy tym wymagającymi wydajności użytkownikami? Odpowiedzią jest Microsoft Surface Pro 8 dla Firm – niezwykły, 13-calowy komputer 2-w-1, który w formie tabletu waży jedynie 891 gramów. Jest to urządzenie, które swoją mobilność podkreśla nie tylko niską masą i wyjątkowo wygodną formą, ale też znakomitą łącznością. Modem 4G LTE (dostępny opcjonalnie) pozwala być zawsze online – rzecz często niezbędna w biznesie. przeciwieństwie do wielu tabletów, którym przecież Surface Pro 8 dla firm poniekąd jest, nie znajdziemy tu mało wydajnych, niskonapięciowych procesorów klasy low-end, a pełnowartościowe, wydajne jednostki Intel Core 11 generacji, aż do Core i7-1185G7 włącznie. To pełnowartościowy, wydajny komputer mobilny, chociaż jest równie lekki, jak typowy tablet. Ekran w Surface Pro 8 może pochwalić się nie tylko wysoką rozdzielczością 2880 × 1920, ale też częstotliwością odświeżania 120 Hz, co sprawia, że np. scrollowanie tekstu pozbawione jest charakterystycznego rozmycia. Forma tego komputera może być myląca. Ten 2-w-1 to nie kolejny “tablet z klawiaturą”, a wydajny, nowoczesny komputer, w niecodziennej, ale wygodnej i eleganckiej formie.
Powyższe przykłady, to ledwie trzy maszyny, spośród dziewięciu konstrukcji składających się na tę chwilę na serię Microsoft Surface dla firm. Każdy Surface dla firm jest zbudowany dla nieco innego scenariusza użytkowania. Wszystkie maszyny z tej serii mają swoich konsumenckich odpowiedników, jednak wyróżnia je kilka cech, dostosowujących je do zadań biznesowych. W standardzie z komputerem nabywamy Advanced Exchange – usługę wymiany laptopa na nowy, identyczny model w ciągu 3-5 dni roboczych od zgłoszenia usterki. Poza tym, jak przystało na sprzęt biznesowy, znajdziemy tu także system operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 11 Enterprise.
Microsoft ma unikalną pozycję na rynku komputerów biznesowych – kontrolując zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt, jest w stanie tworzyć jedną z najlepszych platform biznesowych na rynku. Zapewne używasz w firmie systemu Windows, a w czasie pandemii rozmawiasz często poprzez MS Teams. Może warto dać szansę rozwiązaniom sprzętowym Microsoftu?