BLIK otrzymał autoryzację na działalność na terenie Rumunii
Spółka BLIK Romania uzyskała autoryzację Banku Narodowego Rumunii (BNR) na prowadzenie działalności operacyjnej w tym kraju, podał Polski Standard Płatności. Decyzja ta umożliwi rozwój systemu płatności BLIK w lokalnej walucie (RON) oraz nawiązanie współpracy z rumuńskimi dostawcami usług płatniczych.
BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Jej udziałowcami są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard
W pierwszej kolejności BLIK będzie dostępny w kanale e-commerce, odpowiadając tym samym na dynamiczny wzrost sektora online w Rumunii, jak podkreślono w oświadczeniu.
„Przyznana przez BNR autoryzacja na prowadzenie działalności to kluczowy krok w rozwoju BLIK-a w Rumunii, która jest jednym z ważniejszych rynków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza pod kątem wzrostu e-commerce. Dynamiczny rozwój sektora cyfrowego i rosnąca popularność transakcji bezgotówkowych stwarzają doskonałe warunki do wdrożenia nowoczesnego rozwiązania płatniczego, jakim jest BLIK. Pozostajemy otwarci na rozmowy z różnymi podmiotami rynku” – powiedział prezes zarządu BLIK Romania Ryszard Drużyński, cytowany w komunikacie.
Uzyskanie autoryzacji na prowadzenie działalności od Banku Narodowego Rumunii (BNR), w dniu 1 października 2024 r., pozwala na rozpoczęcie działalności i kontynuowanie przygotowań do uruchomienia systemu. Dzięki decyzji BNR, BLIK będzie dostępny dla wszystkich dostawców usług płatniczych uprawnionych do akceptowania transakcji płatniczych i wydawania elektronicznych instrumentów płatniczych w Rumunii, jak można wywnioskować z komunikatu. W ramach strategii biznesowej spółki BLIK Romania planowane jest stopniowe wprowadzenie płatności kodem BLIK we wszystkich kanałach sprzedaży.
„BLIK szybko ugruntował swoją pozycję lidera w obszarze szybkich i bezpiecznych płatności online w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. To silne doświadczenie daje nam pewność, że osiągniemy podobny sukces na dynamicznie rozwijającym się rynku rumuńskim. Postępująca transformacja cyfrowa napędza rozwój e-commerce, a według prognoz Statista liczba użytkowników w tym sektorze wzrośnie o 2,2 miliona, osiągając 8,6 miliona do 2029 roku. Jako BLIK jesteśmy gotowi odegrać kluczową rolę w tej ewolucji, oferując niezawodne i skalowalne rozwiązanie płatnicze oraz zaangażowanie w długoterminową współpracę z lokalnymi partnerami” – dodał przewodniczący rady nadzorczej BLIK Romania Dariusz Mazurkiewicz.