Blisko 90% CFO i dyr. podatkowych widzi szansę na poprawę efektywności ich pracy w GenAI

Jak wynika z badania EY, CFO oraz dyrektorzy podatkowi niemal jednomyślnie (87% badanych) oceniają, że narzędzia bazujące na generatywnej sztucznej inteligencji przyczynią się do poprawy efektywności ich pracy.

Artykuł EY pt. „Tax and Finance Operations” pokazuje, że 55% badanych jest przekonanych, że rozwój GenAI nie spowoduje redukcji etatów w ramach zespołów podatkowych.

„Wyniki najnowszej edycji badania EY – Tax and Finance Operations – jasno wskazują, że od rozwoju technologicznego nie ma ucieczki, również w branży podatkowej. Jednakże CFO oraz dyrektorzy podatkowi do tego procesu podchodzą z dużym optymizmem. Aż 87% ankietowanych wskazuje, że narzędzia bazujące na generatywnej sztucznej inteligencji przyczynią się do poprawy efektywności ich pracy. O dynamice zmian najlepiej świadczy fakt, że rok temu ten odsetek wynosił jedynie 15% – różnica wynosi więc aż 72 punkty procentowe”.

W badaniu wskazano, że techniczny proces implementacji GenAI w większości przypadków pozostaje na bardzo wstępnym etapie.

„W ponad połowie firm (52%) ma on charakter testowy, pozbawiony jasnych deklaracji co do konkretnych terminów we wprowadzaniu nowych rozwiązań. Jedynie w 7% organizacji sztuczna inteligencji jest zintegrowana z większością procesów, a w 2% to zjawisko ma charakter powszechny. Nie ma jednak wątpliwości, że kolejne lata przyniosą znaczącą zmianę w cyfrowej transformacji obszarów podatkowych w firmach.” – napisano.

W tekście podkreślono, że ponad połowa (55%) badanych jest przekonanych, że rozwój GenAI nie spowoduje redukcji etatów w ramach zespołów podatkowych, podkreślono.

„Zamiast tego spodziewane są przesunięcia w zakresie obowiązków – zmniejszenie czasu poświęconego na rutynowe działania na rzecz aktywności o charakterze strategicznym” – wskazano.

Radosław Krupa, partner EY Polska w dziale doradztwa podatkowego, wskazał że „nie ma wątpliwości, że proces cyfryzacji systemów podatkowych ma charakter międzynarodowy, Polska znajduje się na czele tego peletonu, a zbierane dane są poddawane coraz bardziej zaawansowanej analityce”.

„Presja związana z zatrudnieniem i utrzymaniem w strukturach eksperta podatkowego stanowi kluczowe wyzwanie dla 34% CFO. W porównaniu z 2020 rokiem oznacza to wzrost o 11 pkt proc. Taka sytuacja nie może dziwić, gdyż aż 70% ankietowanych dostrzega wpływ mniejszego zainteresowania zawodem młodych osób połączonego z odchodzeniem na emeryturę doświadczonych ekspertów”.

Wyniki badania EY potwierdzają, że firmy w coraz większym stopniu będą mierzyć się z analizowaniem coraz większej ilości danych związanych z obszarem podatkowym. Obejmuje to konieczność przygotowania cyfrowych dokumentów takich jak np. Jednolity Plik Kontrolny CIT czy nadchodzący Krajowy System e-Faktur. Podobne rozwiązania już są lub niedługo będą stosowane w niemal 100 krajach na całym świecie, podano także.