Blisko co czwarty Polak używa AI w życiu prywatnym, a co drugi w pracy – wynika z badań ARC Rynek i Opinia
42% badanych w Polsce twierdzi, że wykorzystuje rozwiązania AI w życiu prywatnym. Jest to podobny odsetek jak np. wśród mieszkańców USA (48%) czy Szwajcarii (43%), wynika z badania* zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia w Polsce oraz kilkunastu innych krajach w ramach sieci IriS. Z kolei na stosowanie AI w pracy wskazuje 19% badanych rodaków.
„Trzy czwarte Polaków w wieku 18-65 lat zetknęło się z pojęciem sztucznej inteligencji i jej zastosowaniami. Tak wynika z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia w Polsce oraz kilkunastu innych krajach w ramach sieci Iris. Na tle międzynarodowym wypadamy jednak stosunkowo słabo, bowiem w wielu krajach poziom takich deklaracji jest zdecydowanie wyższy, są to np. Szwajcaria (98%) czy Hiszpania (93%). Jedynie 15% mieszkańców Polski ocenia swoją wiedzę na temat AI jako dobrą lub bardzo dobrą” -napisano w notatce dołączonej do badania.
Wśród badanych z Polski 30% wyraża przekonanie, że zalety AI przeważą nad jej negatywnymi skutkami.
„Polacy na tle innych badanych krajów wydają się bardziej sceptyczni, jeśli chodzi o to, czy pozytywne aspekty związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji przeważają nad negatywnymi. Wśród osób, które spotkały się z pojęciem AI i jego zastosowaniami, uważa tak tylko mniej niż co trzecia (30%), natomiast zdania przeciwnego jest 28%, pozostali (42%) nie są zdecydowani lub uważają, że zalety i wady sztucznej inteligencji kompensują się wzajemnie. Ale taką sceptyczną postawę prezentuje też wielu innych Europejczyków – podobne opinie do Polaków mają Francuzi, Finowie, Austriacy czy Szwajcarzy, podczas gdy w Indonezji, Malezji, Meksyku czy Południowej Korei jest zdecydowanie więcej entuzjastów AI. W Europie najbardziej pozytywne podejście do AI prezentują Hiszpanie i Włosi” – podano.
*Badanie zostało przeprowadzone w 2024 roku metodą CAWI na reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości zamieszkiwanej miejscowości oraz regionu GUS próbie Polaków w wieku powyżej 18 lat przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia, N=1055 respondentów oraz w 16 innych krajach świata w ramach sieci firm badawczych IriS.