Bosch kupuje amerykańską fabrykę półprzewodników, aby zwiększyć produkcję chipów EV

Niemiecka grupa Bosch zgodziła się kupić kluczowe aktywa kalifornijskiego producenta chipów TSI Semiconductors i zainwestować 1,5 miliarda dolarów w zwiększenie amerykańskiej produkcji chipów z węglika krzemu do pojazdów elektrycznych. Bosch i TSI nie ujawniły ceny zakupu. 

Jak podaje Reuters, Bosch planuje zainwestować 1,5 miliarda dolarów w przezbrojenie zakładów TSI produkujących chipy w Roseville w Kalifornii, aby do 2026 roku rozpocząć produkcję chipów z węglika krzemu.

Inwestycja „będzie w dużym stopniu uzależniona od możliwości finansowania federalnego” w ramach ustawy CHIPS, a także dotacji państwowych, powiedział Bosch w oświadczeniu. Bosch powiedział, że zakład TSI stanie się „trzecim filarem” własnej produkcji półprzewodników, wraz z dwoma zakładami w Niemczech.

Zakład TSI jest obecnie fabryką układów scalonych specyficznych dla aplikacji lub ASIC używanych w różnych gałęziach przemysłu, powiedział Bosch. Bosch planuje nabycie budynków, maszyn i infrastruktury TSI, a także komercyjnej działalności w zakresie półprzewodników. Po zmianie oprzyrządowania fabryki Bosch planuje rozpocząć produkcję chipów z węglika krzemu na 200-milimetrowych płytkach – krzemowych dyskach, na których produkowane są chipy – w 2026 roku w czystym pomieszczeniu o powierzchni 10 000 stóp.

Podobnie jak inni producenci samochodów, Bosch został mocno dotknięty w ciągu ostatnich dwóch lat przez zakłócenia w produkcji półprzewodników w Azji, zaostrzone przez pandemię COVID-19. Te niedobory zmniejszyły się, ale nie zniknęły. Klienci firmy Bosch, będący producentami samochodów, nadal domagają się bardziej bezpiecznych, zróżnicowanych źródeł chipów.

Chipy z węglika krzemu, które Bosch planuje produkować w zakładzie TSI w Roseville, cieszą się coraz większym zainteresowaniem producentów pojazdów elektrycznych. Chemia węglika krzemu umożliwia większy zasięg jazdy i szybsze ładowanie, powiedział Bosch. Zapotrzebowanie na półprzewodniki z węglika krzemu rośnie o 30% rocznie, dodała firma. Popyt ten doprowadził do gwałtownego wzrostu inwestycji w chipy.

Firma Wolfspeed Inc z siedzibą w USA buduje nowe zakłady do produkcji chipów z węglika krzemu w stanie Nowy Jork i w Niemczech. Onsemi Corp również dużo inwestuje w węglik krzemu i podpisał strategiczną umowę z Volkswagen AG na dostawy chipów dla producenta samochodów.