Brak wykwalifikowanego personelu poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa chmur publicznych – wynika z Raportu Bezpieczeństwa Chmury 2020 firmy Check Point oraz Cybersecurity Insiders.

Błędne konfiguracje, nieautoryzowany dostęp i przechwytywanie kont określane są jako główne zagrożenia w chmurach publicznych – wynika z Raportu Bezpieczeństwa Chmury 2020 firmy Check Point oraz Cybersecurity Insiders. Odpowiedzią na wyzwania mają być rosnące budżety na bezpieczeństwo chmur, które zapowiada blisko 60% organizacji.

 

Z raportu Check Pointa wynika, że ​​bezpieczeństwo chmury publicznej nadal stanowi duże wyzwanie dla pracowników działów IT: 75% respondentów stwierdziło, że byli „bardzo zaniepokojeni” lub „skrajnie zaniepokojeni” tym wyzwaniem. Zadanie okazuje się bardzo złożone, ponieważ 68% ankietowanych wskazało, że ich firmy korzystały z dwóch lub więcej dostawców chmur publicznych, co zazwyczaj oznacza, że ​​zespoły bezpieczeństwa muszą używać wielu natywnych narzędzi i konsol zarządzających, w celu skutecznego zapewnienia bezpieczeństwa i zgodności różnych środowisk.

 

 

Eksperci Check Pointa wskazują pięć kluczowych wniosków płynących z raportu:

 

  • Cztery największe zagrożenia bezpieczeństwa chmury publicznej: najczęściej wskazywanymi przez respondentów zagrożeniami była błędna konfiguracja platformy chmurowej (68%), co stanowi wzrost o jedną trzecią w porównaniu do badania z 2019 r. Następnie wymienionymi zagrożeniami były nieautoryzowany dostęp do chmury (58%), niezabezpieczone interfejsy (52%) i przejęcie kont (50%).

 

  • Główne bariery bezpieczeństwa związane z przyjęciem chmury: respondenci wskazali brak wykwalifikowanego personelu (55%) jako największą przeszkodę w adaptacji – to awans z piątego miejsca w ubiegłorocznym badaniu. 46% wskazało na ograniczenia budżetowe, 37% na problemy z prywatnością danych, a 36% na brak integracji z lokalnymi zabezpieczeniami.

 

  • Istniejące narzędzia bezpieczeństwa zmagają się z chmurami publicznymi: 82% stwierdziło, że ich tradycyjne rozwiązania bezpieczeństwa albo w ogóle nie działają, albo zapewniają ograniczone funkcje w środowiskach chmurowych (tak odpowiedziało 66% respondentów w 2019 r.) – co wskazuje na wzrost problemów z bezpieczeństwem w chmurze w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

 

  • Chmura publiczna jest bardziej ryzykowna: 52% respondentów uważa, że ​​ryzyko naruszenia bezpieczeństwa w chmurach publicznych jest wyższe niż w tradycyjnych, lokalnych środowiskach IT. Zaledwie 17% widzi mniejsze ryzyko, a 30% uważa, że ​​ryzyko jest mniej więcej takie samo w obu środowiskach

 

  • Budżety na zabezpieczenia w chmurze wzrosną: 59% organizacji oczekuje, że ich budżet na zabezpieczenia w chmurze wzrośnie w ciągu następnych 12 miesięcy. Średnio organizacje przeznaczają 27% swojego budżetu na zabezpieczenia na zabezpieczenia w chmurze.

 

Raport pokazuje, że migracje i wdrożenia w chmurze organizacji wyprzedzają zdolności ich zespołów bezpieczeństwa do obrony ich przed atakami i włamaniami. Wykorzystywane rozwiązania zabezpieczające zapewniają jedynie ograniczoną ochronę przed zagrożeniami w chmurze, a zespołom często brakuje wiedzy niezbędnej do ulepszenia procesów bezpieczeństwa i zgodności – powiedział TJ Gonen, szef linii produktów w chmurze w firmie Check Point Software. – Aby zlikwidować luki w zabezpieczeniach, przedsiębiorstwa muszą uzyskać całościowy wgląd we wszystkie środowiska chmury publicznej i wdrożyć ujednolicone, zautomatyzowane zabezpieczenia natywne dla chmury. W ten sposób mogą dotrzymywać kroku potrzebom firmy, jednocześnie zapewniając ciągłe bezpieczeństwo i zgodność.

 

Raport bezpieczeństwa chmury 2020 opiera się na wynikach kompleksowej ankiety internetowej z udziałem 653 specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i IT, przeprowadzonej w lipcu 2020 r. w celu uzyskania wglądu w najnowsze trendy, kluczowe wyzwania i rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa chmury w całościowym przekroju organizacji różnej wielkości i różnych sektorach przemysłu. Badanie zostało przeprowadzone przez Cybersecurity Insiders, liczącą 400 000 członków społeczność zajmującą się bezpieczeństwem informacji.

 

Aby pobrać kopię pełnego raportu, odwiedź: https://pages.checkpoint.com/2020-cloud-security-report.html

 

https://itreseller.pl/itrnewdonald-trump-zaognia-konflikt-z-chinami-szykujac-zakazy-wobec-najwiekszych-chinskich-firm-technologicznych-tym-razem-celem-nie-jest-huawei-a-m-in-tencent/