Branża cyfrowa, rząd i samorządy wspólnie sprawdzą kompetencje cyfrowe polskich uczniów i nauczycieli – W całej Polsce rusza czwarta edycja IT Fitness Test

Po raz czwarty w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce zostanie przeprowadzony test umiejętności cyfrowych – IT Fitness Test, który sprawdzi, jak uczniowie i nauczyciele radzą sobie z wyszukiwaniem przydatnych informacji w sieci, weryfikowaniem ich, poruszaniem się w social mediach czy wykorzystywaniem cyfrowych narzędzi biurowych. Nad projektem pracuje branża cyfrowa przy wsparciu polskiego rządu i samorządów. W środę (26 lutego) oficjalny start projektu w liceum ogólnokształcącym na warszawskich Bielanach zainaugurował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

IT Fitness Test to największy w Polsce projekt, który co roku mierzy, jak wyglądają postępy związane z rozwojem kompetencji cyfrowych wśród uczniów oraz nauczycieli w naszym kraju. Wyniki sprawdzianu podlegają szczegółowej analizie, która następnie przekazywana jest do resortów edukacji i cyfryzacji, a także przedstawicieli samorządów biorących udział w projekcie. Wszystko po to, by pomóc w tworzeniu programów i inicjowaniu działań, które pozwolą lepiej i skuteczniej edukować młode pokolenie w zakresie cyfrowych umiejętności. Co więcej, w ramach wspólnej inicjatywy branży cyfrowej ten sam test rozwiązują również uczniowie na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech, co również pozwala porównać, jak w zakresie kompetencji cyfrowych wypadamy na tle regionu.

Test pokazuje, w których obszarach cyfrowych uczniowie radzą sobie lepiej, a w których gorzej. Pozwala to lepiej zrozumieć samym uczestnikom sprawdzianu, które elementy wymagają z nich strony jeszcze pracy, a edukatorom wskazują drogę w zakresie prowadzenia cyfrowej edukacji – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, który koordynuje projekt w naszym kraju. – Nasz test jest ważnym elementem wpisującym się w transformację cyfrową polskiej edukacji, a także rozwoju gospodarki cyfrowej. Dziś kompetencje cyfrowe bowiem to klucz do dalszego postępu. Jeśli dziś nie zadbamy o to, by wyposażyć w nie najmłodsze pokolenie, będzie nam trudno osiągać sukcesy w przyszłości – twierdzi ekspert Cyfrowej Polski.

 

W środę (26 lutego) jako pierwsi do testu podeszli uczniowie warszawskiego CXXII Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Domeyki. Zanim się to stało, start czwartej edycji projektu oficjalnie zainaugurował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który patronuje inicjatywie.

Nowe technologie są obecne w każdej części naszego życia. Umiejętność ich używania ma duży wpływ na nasze życie, gospodarkę, zdrowie, edukację, naukę, kulturę i rozrywkę. Jednym z największych wyzwań dzisiaj jest przygotowanie ludzi do życia w tym szybko zmieniającym się świecie oraz do korzystania z jego możliwości. Musimy także dbać o to, aby nie powstawały różnice między tymi, którzy potrafią korzystać z technologii, a tymi, którzy tego nie umieją. IT Fitness Test to nasza wspólna droga do zapewnienia, że młode pokolenie będzie gotowe stawić czoła wyzwaniom cyfrowego świata – podkreśla wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

 

 

Wszystkie ręce na pokład – firmy i instytucje wspierają IT Fitness Test

Projekt IT Fitness Test odbywa się w Polsce od 2022 roku. Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i teraz badane będą praktyczne umiejętności, a nie wiedza. Organizatorzy sprawdzają, czy uczniowie i nauczyciele potrafią radzić sobie z codziennymi wyzwaniami technologicznymi, takimi jak umiejętność znalezienia odpowiedniej trasy, próby wyłudzenia danych czy obsługa prostych zadań w edytorze tekstu. W tym roku przewidziano trzy wersje sprawdzianu: oprócz znanego już uczniom testu dla szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, będzie można zmierzyć się z wersją rozszerzoną, nazwaną „IT Master Test”.

Co roku zwiększa się liczba uczestników podchodzących do testu: w ostatniej edycji było to niemal 45 tys. osób. Organizatorzy zapowiadają, że w 2025 roku chcą przetestować jeszcze większą liczbę młodych Polaków. A pomóc ma w tym szeroko zakrojona współpraca z instytucjami rządowymi i samorządami. Swoje wsparcie dla projektu przyznał Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka, a także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Ubiegły rok pokazał nam też, że niezwykle ważne w całym procesie przeprowadzania testu są samorządy – mówi Michał Kanownik.  –  Dzięki udanej współpracy z licznymi miastami i regionami, udało nam się bezpośrednio dotrzeć do szkół i nauczycieli. Także w tym roku planujemy szeroko zakrojoną współpracę z władzami lokalnymi. Mam nadzieję, że liczba prezydentów, burmistrzów i marszałków, przekonanych o znaczeniu kompetencji cyfrowych dla rozwoju regionów, będzie tylko rosła – dodaje prezes Związku Cyfrowa Polska.

 

Dziesiątki nagród dla uczniów, nauczycieli i szkół

Aby wziąć udział w IT Fitness Test 2025, należy wejść na stronę https://itfitness.eu/, utworzyć bezpłatne konto (lub zalogować się na konto z poprzednich lat) i wybrać odpowiednią wersję sprawdzianu (prostszą – dla uczniów szkół podstawowych, albo nieco trudniejszą – dla uczniów szkół średnich, nauczycieli oraz wszystkich pozostałych chętnych).

Każda osoba, która rozwiąże sprawdzian, otrzyma imienny certyfikat z wynikiem. Co więcej, organizatorzy zapowiadają, że także w tym roku będzie można wygrać nagrody. W ubiegłym roku rozdano 26 laptopów, 37 tabletów, 18 iPadów, 16 dronów, 30 głośników lub słuchawek, 9 czytników oraz 14 bonów finansowych na łączną kwotę 11200 złotych. Szkoły otrzymały natomiast 10 urządzeń wielofunkcyjnych, 7 projektorów i 3 telewizory. Szacowana wartość wszystkich tych nagród to około 185 tys. zł.

Nagrody można zdobyć w konkursie ogólnopolskim (dla najlepszych uczniów z każdej kategorii testu, najsprawniejszych nauczycieli oraz najbardziej aktywnych szkół). Dodatkowo w całej Polsce odbywać się będą dodatkowe konkursy i lekcje organizowane we współpracy z samorządami.

Cyfrowe testowanie potrwa do końca października. Projekt wspiera Unia Europejska (poprzez agencję Erasmus+) oraz Fundusz Wyszehradzki. Partnerami technologicznymi oraz fundatorami nagród są AMD, Dell Technologies, Eset, HP, iSpot, Lenovo i Samsung.