Broadcom nie przejmie działu projektowania chipów w Intelu. „Jesteśmy zbyt zajęci”

Broadcom zaprzeczył doniesieniom o przejęciu działu projektowania chipów w firmie Intel. CEO firmy, Hock Tan, ogłosił, że Broadcom jest zbyt zajęty rozwojem SI oraz integracją VMware, aby angażować się w kolejne transakcje. Dla Intela, który zmaga się z problemami finansowymi, oznacza to brak potencjalnego ratunku ze strony technologicznego giganta.
Plotki o możliwym przejęciu działu projektowania chipów przez Broadcom okazały się nietrafione. Podczas prezentacji wyników finansowych za pierwszy kwartał 2025 roku CEO Broadcom, Hock Tan, jednoznacznie stwierdził, że firma nie planuje obecnie żadnych transakcji typu M&A.
„Nie, jestem zbyt zajęty. Na ten moment jesteśmy zbyt zajęci tematami AI i VMware” – powiedział Tan, podkreślając, że priorytetem Broadcomu jest rozwój SI oraz kontynuacja procesu integracji VMware po gigantycznym przejęciu sfinalizowanym 16 miesięcy temu. Zdaniem anonimowego partnera Broadcom-VMware, obecny brak zainteresowania zakupem działu czipów Intela to dobra decyzja. „To byłoby zbyt wiele naraz. Może przyszły rok będzie bardziej sprzyjający, jeśli administracja Trumpa podejdzie do sprawy przychylniej” – skomentował.

Intel zmaga się obecnie z wyzwaniami finansowymi. W sierpniu ubiegłego roku firma ogłosiła plan oszczędnościowy na poziomie 10 miliardów dolarów, co skutkowało zwolnieniem ponad 15 000 pracowników. Najnowsze wyniki finansowe również nie napawają optymizmem – przychody Intela w czwartym kwartale 2024 roku wyniosły 14,3 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 7% rok do roku.
Tymczasem Broadcom notuje świetne wyniki. W pierwszym kwartale 2025 roku firma wygenerowała 14,9 miliarda dolarów przychodów, co przewyższyło prognozy Wall Street i oznacza wzrost o 25% rok do roku. Zysk netto wzrósł z kolei aż o 315%, osiągając 5,5 miliarda dolarów. Wynik ten można przypisać dwóm czynnikom: przejściu z modelu licencji wieczystych na subskrypcje (obecnie proces ten jest ukończony w ponad 60%) oraz integracji VMware vSphere z pełnym pakietem VMware Cloud Foundation (VCF), który pozwala firmom na budowę prywatnych chmur w centrach danych.