Brytyjski dostawca oprogramowania przemysłowego Aveva Group kupuje wspierany przez SoftBank konkurencyjny OSIsoft za cenę wynoszącą 5 miliardów USD.
Brytyjski dostawca oprogramowania przemysłowego Aveva Group kupuje firmę OSIsoft za 5 miliardów dolarów, chcąc rozszerzyć swoje usługi o system PI firmy z Kalifornii.
Na mocy umowy japoński Softbank – który rozpoczął plan sprzedaży aktywów – sprzeda swoje 44,7% udziałów w OSIsoft za ponad 2 miliardy dolarów. Ponieważ do produkcji przemysłowej włączane jest coraz więcej oprogramowania, aby obniżyć koszty i ulepszyć łańcuchy dostaw, producenci oprogramowania, tacy jak pochodząca z Cambridge Aveva, rozwijają swoją działalność, stając się beneficjentami transformacji w stronę Przemysłu 4.0.
Aveva podaje, że planuje emisję akcji wysokości około 3,5 miliarda dolarów, aby pomóc sfinansować zakup OSIsoft, który tworzy oprogramowanie, które przechwytuje dane ze statków, kotłów chemicznych, elektrowni i innych obiektów skali przemysłowej z różnych branż, w tym naftowo-gazowej, górniczej, celulozowo-papierniczej i wodnej. Akcje Aveva, spółki należącej do FTSE 100, wzrosły o 5,9% do 1026 GMT po podaniu wiadomości o transakcji.
„Przejęcie OSIsoft … przyspieszy rolę Enlarged Group w cyfryzacji świata przemysłowego, która jest napędzana potrzebą zrównoważonego rozwoju, przemysłowego internetu rzeczy, chmury, wizualizacji danych i sztucznej inteligencji” – powiedział dyrektor generalny Aveva, Craig Hayman, mówiąc też o systemie PI OSIsoft jako o „jednej z najbardziej pożądanych firm w sektorze przemysłowym”.
Ostatnia duża transakcja firmy Aveva miała miejsce trzy lata temu, kiedy francuski Schneider Electric objął 60% udziałów w firmie. Aveva powiedziała, że Schneider Electric zobowiązał się do głosowania za porozumieniem z OSIsoft. Zysk Avevy wzrósł o 22% w ciągu roku do marca, ale cena jej akcji spadła w tym roku o 5,5%. Przyczyną spadku było oczywiście spowolnienie przemysłu w pierwszej połowie 2020 roku wywołane epidemią.
Założyciel i dyrektor generalny OSIsoft, J. Patrick Kennedy, zostanie powołany na nowo ustanowioną funkcję chairman emeritus (ang. emerytowanego prezesa, przy czym stanowisko to zwyczajowo jest rozumiane jako reprezentacyjne). Należące do Kennedy’ego Estudillo ma 50,3% udziałów w OSIsoft, podczas gdy SoftBank posiada 44,7%, a pozostała część należy do Mitsui & Co. Mitsui podaje, że sprzeda swoje udziały w OSIsoft za 250 milionów dolarów.
Transakcja ma zostać sfinalizowana pod koniec roku.
https://itreseller.pl/itrnewusa-zapowiada-ze-w-ciagu-najblizszych-pieciu-lat-przekaze-625-milionow-dolarow-na-badania-technologii-kwantowej/