Brytyjski startup Nexeon dostarczy firmie Panasonic zaawansowane materiały
Brytyjski start-up Nexeon będzie dostarczał wysokoenergetyczny krzemowy materiał anodowy do najnowszej amerykańskiej fabryki Panasonic począwszy od 2025 r., jak poinformowały firmy w poniedziałek.
Reuters informuje, że firma Nexeon z siedzibą w Abingdon dostarczy materiału do wartej 4 miliardy dolarów fabryki Panasonic Energy Co w De Soto w Kansas, która ma zostać otwarta na początku 2025 rok. Zastosowanie bogatych w krzem materiałów umożliwi ogniwom baterii Panasonic magazynowanie większej ilości energii i szybsze ładowanie, poinformowały firmy. Większa gęstość energii daje również firmie Panasonic możliwość tworzenia mniejszych, lżejszych opakowań o podobnym zasięgu do obecnych ogniw akumulatorowych..
Wśród konkurentów Nexeon w opracowywaniu anod bogatych w krzem są dwa amerykańskie startupy: Group14 z siedzibą w Woodinville w stanie Waszyngton oraz Sila Nanotechnologies z siedzibą w Alameda w Kalifornii.
Założony w 2006 roku Nexeon zebrał ponad 260 milionów dolarów, a ostatnio był wyceniany na 350 milionów dolarów, według strony inwestorskiej PitchBook.com. Wśród jej inwestorów korporacyjnych i partnerów jest koreańska Grupa SK, która produkuje baterie i materiały akumulatorowe.
Według PitchBook Group14 zebrała 650 milionów dolarów, a ostatnio była wyceniana na 3 miliardy dolarów. Do inwestorów korporacyjnych należą niemiecki producent samochodów Porsche, a także SK i BASF. Group14 ma umowę na dostawę materiałów na anody krzemowe firmie Cellforce, stowarzyszonej z Porsche.
Według PitchBook Sila zebrał 935 milionów dolarów, a ostatnio był wyceniany na 3,3 miliarda dolarów. Inwestorzy korporacyjni to Mercedes-Benz, Siemens, Samsung i chiński gigant akumulatorowy CATL. Mercedes ma być pierwszym klientem motoryzacyjnym Sila w 2025 roku, zaczynając od elektrycznego SUV-a EQG.