Brytyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej chce uelastycznić łańcuch dostaw poprzez drukowanie 3D wojskowych części zamiennych w ramach wartego 5 milionów funtów projektu TAMPA

Brytyjskie Ministerstwo Obrony (MoD) dąży do stworzenia sieci dostawców zdolnych do drukowania 3D wojskowych części zamiennych na żądanie.

W ramach „Projektu TAMPA” MoD dąży do stworzenia sieci wielu dostawców zdolnych do drukowania 3D lżejszych i mocniejszych części metalowych w miarę potrzeb. Jeśli uda się to osiągnąć, brytyjski resort przewiduje, że będzie w stanie skrócić czas realizacji zamówień na sprzęt wojskowy i broń, jednocześnie poprawiając dostępność trudnych do pozyskania starszych lub już nieprodukowanych komponentów.

„Wytwarzanie addytywne ma potencjał, aby rozwiązać istotne problemy w ramach obronności, takie jak nadmierny czas realizacji zapasów obronnych oraz produkcja przestarzałych/nieaktualnych części” – czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu MoD Projekt TAMPA. Jednostka MoD, pragnie zawrzeć umowę ramową z wieloma dostawcami w celu przyspieszenia stopnia zaawansowania wytwarzania przyrostowego… i zamierza poszukiwać ofert na ograniczone finansowanie innowacji.”

Jak wynika z ostatniego badania World Population Review, Wielka Brytania jest piątą pod względem wysokości wydatków potęgą militarną na świecie, za Rosją, Indiami, Chinami i USA. Oczywiście zdecydowana większość tych wydatków w wysokości 59,2 mld USD netto jest wydawana na projekty niezwiązane z drukiem 3D, ale organy wojskowe kraju wcześniej starały się wdrożyć technologię w wielu projektach próbnych. Niektóre z nowszych ćwiczeń Wielkiej Brytanii w zakresie wojskowej produkcji addytywnej obejmują rozwój rojów dronów drukowanych w RAF-3D. Na początku tego roku ogłoszono, że po rezygnacji z programu dronów „Mosquito”, RAF skoncentrował się na stworzeniu floty bezzałogowych statków powietrznych, które mogą być szybciej produkowane i rozmieszczane.

Projekt TAMPA lub „Metal Additive Manufacturing as a Service Challenge”, został stworzony z myślą o dwóch szerokich celach. Według ogłoszenia o kontrakcie MoD, ministerstwo postrzega program jako szansę na przyspieszenie dojrzałości produkcji addytywnej i lepsze jej wykorzystanie w celu opracowania bardziej zwinnej odpowiedzi na zapotrzebowanie na części.