Budowa fabryk Intela klasy 1 nm w Niemczech opóźnia się

Budowa modułu 1 i modułu 2 Fab 29 firmy Intel w pobliżu Magdeburga w Niemczech została opóźniona ze względu na oczekiwanie na zatwierdzenie dotacji UE i konieczność usunięcia czarnoziemu w celu ponownego wykorzystania jej w innym miejscu.

Fabryka mogłaby nadal zostać uruchomiona mniej więcej terminowo pod koniec 2027 r. – na początku 2028 r., jeśli Intel szybko zajmie się konstrukcją i instalacją narzędzi. Ale to nadal może być problemem dla firmy – donosi Volkstimme.

Początkowo budowa miała rozpocząć się w pierwszej połowie 2023 r., ale została opóźniona do lata 2024 r. z powodu opóźnień w dotacjach, co skłoniło niemieckiego ministra finansów Michaela Richtera do interwencji i zapewnienia, że Intel otrzyma to, czego potrzebuje. Jednak unijny organ ds. konkurencji nie zatwierdził jeszcze dotacji w wysokości 9,9 mld euro na projekt o wartości 30 mld euro, co spowodowało opóźnienie. W związku z tym usunięcie wierzchniej warstwy gleby zostało przełożone na maj 2025 roku. Według serwisu Volkstimme, państwo i Intel odpowiednio dostosowują plany, koncentrując się na rozwoju infrastruktury i pozyskiwaniu gruntów, aby przygotować się do opóźnionej budowy.

Fabryki 29.1 i 29.2 Intela miały rozpocząć działalność pod koniec 2027 roku, co wskazywało na bardzo konkretne procesy produkcyjne, takie jak węzły procesowe Intel 14A (1,4 nm) i 10A (1 nm). Te technologie produkcyjne mają być wykorzystywane do wytwarzania bardzo konkretnych produktów Intela. Gigant zazwyczaj wprowadza nowe produkty dla komputerów klienckich w drugiej połowie roku i zwiększa produkcję w pierwszej połowie kolejnego. W związku z tym Fab 29.1 i Fab 29.2 miały wytwarzać produkty dla komputerów klienckich, które mają zostać wprowadzone na rynek w drugiej połowie 2028 r., więc chociaż Intel ma czas na zwiększenie produkcji, nawet jeśli będzie gotowy w połowie 2028 r., harmonogram będzie napięty. Jednak raport rysuje znacznie bardziej tragiczny obraz, ponieważ mówi, że Intel szacuje teraz, że budowa dwóch fabryk zajmie „od czterech do pięciu lat”, a „produkcja rozpocznie się zatem w latach 2029-2030”.

Istotną częścią projektu jest również rozwój infrastruktury. Do lipca 2024 r. miasto Magdeburg zbuduje drogę dojazdową z trasy B81 do siedziby firmy Intel. Następnie państwo zbuduje główną drogę dojazdową między Magdeburgiem a Wanzleben, która rozpocznie się w sierpniu 2024 r., a jej ukończenie planowane jest na kwiecień 2025 roku. Umożliwi to transport ziemi i materiałów budowlanych.

Trwa nabywanie gruntów, a państwowa firma deweloperska High Tech Park (HTP) zakupiła 450 hektarów pod osiedla dostawców. Większość właścicieli gruntów jest chętna do sprzedaży, a państwo oferuje 25 euro za metr kwadratowy, czyli znacznie więcej niż typowa cena dla tego rodzaju gruntów.

Wysłuchanie publiczne w sprawie planów ustalono na 29 maja i dotyczy ono 13 zastrzeżeń zgłoszonych przez stowarzyszenia, osoby prywatne i gminę Burgstall. Władze pozostają optymistami, że projekt będzie przebiegał sprawnie po uzyskaniu zgody UE.