Były pracownik ASML oskarżony o kradzież tajemnic handlowych jest dodatkowo podejrzany o szpiegowanie dla chińskiego rządu

Były pracownik firmy ASML oskarżony o kradzież tajemnic handlowych dotyczących zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów od swojego pracodawcy jest teraz podejrzany o szpiegowanie dla chińskiego rządu.

Powołując się na źródła zaznajomione z wewnętrznym dochodzeniem ASML w sprawie domniemanej kradzieży, Bloomberg donosi, że pracownik, który najwyraźniej przebywa w Chinach, miał „potencjalne” powiązania ze wspieranym przez Pekin ruchem szpiegowskim i mógł wykradać te dane w jego imieniu.

Kradzież schematów (druga w ciągu niespełna roku), ma miejsce w momencie, gdy USA naciskają na swoich sojuszników, by ci wręcz pozbawili Chiny rodzimej produkcji układów scalonych. Kampania ta obejmuje zakaz eksportu maszyn litograficznych zbudowanych przez ASML i innych, które są wykorzystywane przez zakłady takie jak TSMC, czy Samsung Electronics – do produkcji zaawansowanych półprzewodników stosowanych w smartfonach, laptopach i serwerach.

Firma ASML zgodziła się w zeszłym roku nie eksportować do Chin maszyn do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV). Maszyny te są niezbędne do produkcji chipów wykorzystujących węzły technologiczne 10nm i mniejsze. Niedawno rząd holenderski powiedział, że podejmie kroki w celu odcięcia Chin od starszych maszyn ASML do głębokiej litografii ultrafioletowej (DUV). Podczas gdy sprzęt DUV jest produkowany przez różnych dostawców, w tym Canon i Nikon, ASML pozostaje jedynym dostawcą maszyn EUV. To sprawia, że własność intelektualna niezbędna do budowy sprzętu EUV jest niezwykle cennym towarem dla kraju takiego jak Chiny, który pozostaje w tyle za tajwańskimi i koreańskimi zakładami.

Wysiłki te zmusiły chińskich producentów układów scalonych i urzędników państwowych do przewartościowania swoich strategii, a krajowa Akademia Nauk opublikowała plan, jak obejść amerykańską kontrolę eksportu. I choć raport kładzie nacisk na oryginalne badania, Państwo Środka najwyraźniej nie jest on wolny od odrobiny szpiegostwa.

Najprawdopodobniej celem miało być ASML. Na początku tego miesiąca bowiem firma ujawniła w raporcie rocznym, że ucierpiała z powodu „nieautoryzowanego przywłaszczenia danych związanych z zastrzeżoną technologią” przez pracownika w Chinach.

Bloomberg donosi, że choć ASML nie znalazło na tę chwilę bezpośredniego związku między pracownikiem a chińskim rządem, śledztwo jest w toku. Naruszenie bezpieczeństwa jest również badane przez władze USA, ponieważ skradzione dane podlegają amerykańskiej kontroli eksportu.

Sugerowałoby to, że skradzione IP może być związane z produkcją sprzętu EUV. To z pewnością pomogłoby w rozwoju chińskich fabryk, które w dużej mierze utknęły na 14nm węzłach technologicznych, chociaż niektóre raporty wskazują, że SMIC niedawno uzyskał zdolność do produkcji chipów na 7nm węzłach. Co gorsza, nie jest to pierwszy przypadek, gdy własność intelektualna ASML trafia w ręce chińskiego rządu. W zeszłym roku ASML oskarżył chińską firmę Dongfang Jingyuan Electron o kradzież tajemnic handlowych.

Firma została założona przez byłego pracownika ASML i jak donosi Bloomberg, jest on obecnie poszukiwany w stanie Kalifornia pod zarzutem kradzieży własności intelektualnej. Pracownik został oskarżony o zakładanie firm w USA i Chinach z zamiarem przekazywania danych z powrotem do Chin.