ByteDance przegrywa skargę sądową przeciwko mianowaniu go „gatekeeperem” przez UE

Właściciel TikToka, ByteDance, przegrał w środę skargę sądową przeciwko wyznaczeniu go na strażnika na mocy unijnych przepisów technologicznych. 

Zgodnie z ustawą o rynkach cyfrowych (DMA) gatekeeperzy mają obowiązek zapewnić współpracę swoich aplikacji do przesyłania wiadomości z konkurencją, pozwolić użytkownikom decydować, które aplikacje mają być wstępnie zainstalowane na ich urządzeniach, i nie mogą faworyzować własnych usług nad konkurentami.

ByteDance argumentowało, że jego wyznaczenie grozi podważeniem celu DMA poprzez ochronę dominujących przedsiębiorstw przed nowszymi konkurentami, takimi jak TikTok, który nie ma ugruntowanej pozycji.

Sąd z siedzibą w Luksemburgu stanął po stronie Komisji Europejskiej i oddalił skargę, stwierdzając, że ByteDance nie przedstawiła wystarczających argumentów.

„Komisja miała pełne prawo uznać, że Bytedance powinno pełnić funkcję strażnika” – stwierdzili sędziowie. Orzekli, że firma osiągnęła progi ilościowe DMA dotyczące jej globalnej wartości rynkowej, liczby użytkowników TikTok w Unii Europejskiej oraz liczby lat, przez które ten próg dotyczący liczby użytkowników był osiągany. Trybunał wskazał również na gwałtowny wzrost popularności TikToka, który stawia go na równi z rywalizującymi platformami Meta Platforms i Alphabet.

„Szybko ugruntowała swoją pozycję, a nawet wzmocniła ją w ciągu kolejnych lat, pomimo uruchomienia konkurencyjnych usług, takich jak Reels i Shorts, do tego stopnia, że ​​w krótkim czasie osiągnęła połowę wielkości pod względem liczby użytkowników w Unii Europejskiej Facebooka i Instagrama” – stwierdzili sędziowie.

Stwierdzili, że firma osiągnęła progi ilościowe DMA dotyczące jej globalnej wartości rynkowej, liczby użytkowników TikTok w Unii Europejskiej oraz liczby lat, przez które ten próg dotyczący liczby użytkowników był osiągany.