Centra danych Apple zużyły ponad 2,3 mld kWh energii elektrycznej w 2023 r.
W 2023 r. centra danych Apple zużyły około 2,344 mld kWh energii elektrycznej do zasilania swoich centrów danych i obiektów kolokacyjnych na całym świecie.
Firma obsługuje siedem własnych centrów danych, a także nieujawnioną liczbę wdrożeń kolokacyjnych. Wszystkie są w 100 procentach oparte na odnawialnych umowach PPA.
W swoim raporcie dotyczącym postępów w zakresie ochrony środowiska firma stwierdziła, że jej wdrożenie w Mesa w Arizonie było największe i wyniosło 488 milionów kWh. Osiemdziesiąt dwa procent energii pochodziło z energii słonecznej – w tym z instalacji o mocy 4,67 MW – i 18 procent z energii wiatrowej.
Centrum danych firmy w Maiden w Karolinie Północnej zużyło 453 mln kWh, przy czym 82 procent energii pochodziło z energii słonecznej, a 12 procent z wiatru.
Następny był obiekt w Reno w stanie Nevada, zużywający 440 milionów kWh, przy czym energia w całości pochodziła z energii słonecznej. Obejmuje to 20MW Fort Churchill Solar Array, który wykorzystuje zakrzywione lustra koncentrujące światło słoneczne na ogniwach fotowoltaicznych.
Prineville w stanie Oregon zużyło 269 milionów kWh. Wynikało to z połączenia energii składającej się w 60% z wiatru, 38% z energii słonecznej i 2% z mikroelektrowni wodnej. W 2013 r. firma przejęła budowę mikrohydrauliki w tym stanie, realizując projekt Earth By Design obok kanału irygacyjnego. Apple powiedział, że ma teraz dwa takie projekty mikrohydrodromu.
Dwa centra danych w Chinach zużywają łącznie 171 milionów kWh, przy równym podziale energii między energię słoneczną i wiatrową. Ze względu na lokalne przepisy centra danych nie są prowadzone przez firmę Apple.
Zakład firmy w Viborgu w Danii wyprodukował zaledwie 40 milionów kWh. Awaria zasilania nie została ujawniona, ale Apple stwierdził, że odporna podstacja oznacza, że duńskie centrum danych nie potrzebuje zapasowych generatorów diesla. W 2019 roku firma anulowała plany budowy drugiego centrum danych o wartości 921 milionów dolarów w kraju.
Jeśli chodzi o kolokację, podzieliła ona zużycie energii na amerykańskie i międzynarodowe, przy czym firma zużywała odpowiednio 387 i 96 mln kWh. Oznacza to, że kolokacyjne centra danych odpowiadają za około 20,6% powierzchni informatycznej firmy.
Zużycie energii przez kolokacyjne centra danych Apple spadło po raz pierwszy w historii, nieznacznie do 483 mln kWh ze szczytowego poziomu 487,9 w 2022 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat do 2022 r. zużycie energii przez kolokację Apple wzrosło średnio o 14,49 procent.
W raporcie nie uwzględniono jednak wykorzystania chmury przez Apple. Firma od dawna jest klientem Google Cloud i uważa się, że jest największym klientem platformy w zakresie pamięci masowej. W ubiegłym roku zaczęła wykorzystywać Google do opracowywania podstawowych modeli sztucznej inteligencji.