Ceny pamięci pójdą w górę, bo fabryka Microna znana jako Fab 11 nie działała przez… 1h. Przestój w produkcji ma też pozytywne skutki.

Jedna z fabryk firmy Micron na Tajwanie przestała działać w czwartek. To natychmiast spowodowało wzrost cen pamięci z powodu niepewności podaży. Fabryka znana jako Fab 11 zazwyczaj odpowiada za około 8,8% globalnej produkcji pamięci DRAM.

Fab 11 firmy Micron, znajdująca się w pobliżu Taoyuan City, została wyłączona z powodu nieoczekiwanej przerwy w zasilaniu, która trwała nieco ponad godzinę. Według United News fabryka natychmiast uruchomiła swoje mechanizmy i procedury bezpieczeństwa, aby zminimalizować straty. Po wznowieniu zasilania fabryka została ponownie uruchomiona, a firma obecnie ocenia konsekwencje awarii. Fabryka należała kiedyś do firmy Inotera, producenta pamięci DRAM, którą firma Micron kupiła kilka lat temu. Fab 11 jest jednym z dwóch głównych zakładów produkcyjnych firmy Micron na Tajwanie.

Zdolność produkcyjna Fab 11 to, według danych Microna, 125 000 wafli miesięcznie, co stanowi około 8,8% globalnej podaży DRAM. Zakład produkuje głównie pamięci DDR4 i LPDDR4 przy użyciu technologii klasy 10 nm. Ktoś powie, że to tylko godzina przerwy, że to nie jest wielki problem. Otóż… nie do końca. Ponowne uruchomienie narzędzi produkcyjnych w fabryce półprzewodników zajmuje dużo czasu, nawet jeśli są one nieuszkodzone. Micron uważa, że ​ Fab 11 może wrócić do normalnej pracy w ciągu kilku dni.

„Firma Micron doświadczyła przerwy w dostawie prądu w swoich fabrykach DRAM w Taoyuan na Tajwanie w czwartek 3 grudnia” – czytamy w oświadczeniu firmy. „Nasze procedury reagowania kryzysowego zostały wdrożone natychmiast, a wszyscy członkowie zespołu są bezpieczni. Zasilanie zostało przywrócone, a wszystkie systemy w obiekcie działają normalnie. Szacujemy, że fabryka wróci do normalnej produkcji w ciągu najbliższych kilku dni ”.

Kilku dni, nie godzin – a to oznacza, że światowa produkcja DRAM spadnie zauważalnie, skoro cały Fab 11 odpowiada za niemal 9% światowej produkcji. Ciekawy efekt natomiast można dostrzec na giełdzie. Wydarzenie to, paradoksalnie, dobra wiadomość dla twórców pamięci. Ze względu na niepewność podaży, ceny pamięci DRAM wzrosły. Na pechu Microna zarobi więc cała branża.

https://itreseller.pl/itrnewhuawei-ze-swoja-technologia-lacznosci-5g-pomoze-w-uprawie-soi-w-brazylii-na-wiekszosc-zastosowan-sieci-5g-wciaz-jeszcze-nie-wpadlismy/