CEO AMD dr Lisa Su jest pierwszą kobietą, która znalazła się na szczycie prestiżowej listy najlepiej opłacanych dyrektorów generalnych tworzonej przez Associated Press na bazie rankingu S&P 500. Ile w 2019 roku zarobiła szefowa AMD?

Dr AMD Lisa Su, CEO AMD, zdobyła wiele wyróżnień w ciągu ostatnich kilku lat. I trudno się dziwić, bo ambitna Amerykanka tajwańskiego pochodzenia od chwili objęcia fotela CEO kalifornijskiej firmy prowadzi ją od jednego sukcesu do kolejnego. Nagrody, wyróżnienia i tytuły są miłe, ale to nie wszystko, bo w wyniku znakomitych osiągnięć dr Su uzyskała też naprawdę potężne przychody, które dały jej pierwsze miejsce na liście AP najlepiej opłacanych CEO.

Su swoją firmę poprowadziła od krawędzi bankructwa do znakomitych wyników i błyskawicznego wzrostu. AMD rośnie oczywiście głównie dzięki znakomitym produktom, ale trudno uwierzyć, że doktor elektroniki i nauk komputerowych z MIT nie brała udziału w zmianie strategii procesorowej firmy, która nastąpiła w początkach jej kadencji jako CEO. To, przy okazji, doprowadziło do sukcesu na bardziej osobistym froncie: Lisa Su jest pierwszą kobietą, która przewodzi analizie wynagrodzeń dyrektorów generalnych, zestawianej przez AP za S&P 500, pokonując wszystkich pozostałych prezesów wynikiem w wysokości 58,5 miliona dolarów. To  imponujące, biorąc pod uwagę, że kobiety-CEO znajdziemy tylko wśród 5 % firm na liście S&P 500.

Drugi najlepiej zarabiający prezes na liście, David Zaslav z Discovery, zarobił 45,8 miliona dolarów. Natomiast druga na liście kobieta, Marillyn A. Hewson, CEO Lockheed Martin (tak, tej samej firmy, która zarabia krocie na tworzeniu samolotów wojskowych m.in. F-35, które postanowił kupić polski rząd, czy F-16, które już od lat latają nad naszymi głowami), zabrała do domu „zaledwie” 24,4 miliona dolarów. Mary Barra (General Motors) osiągnęła 21,3 miliona dolarów i zajęła 37 miejsce, o 20 pozycji wyprzedzając CEO IBM, Virginię Rometty, która w 2019 roku zarobiła „jedynie” 19,1 miliona dolarów.

Oczywiście, lista ma pewne ograniczenie – obejmuje tylko prezesów, którzy na stanowisku są przynajmniej dwa lata. To sprawia, że nie zobaczymy na niej osób, które, jak chociażby dyrektor generalny Intela, Bob Swan, stanowisko objęły w ciągu ostatnich dwóch lat. Nie ma tu także znaczenia, że Swan wcześniej piastował stanowisko CFO firmy – lista obejmuje wyłącznie dyrektorów generalnych.

https://itreseller.pl/itrnewserwery-z-gpu-na-platformach-cloudferro-karty-graficzne-oraz-sprzetowe-akceleratory-obliczen-sa-ostatnio-najwiekszym-zrodlem-wzrostu-mocy-obliczeniowej/