CES 2025: NVIDIA prezentuje nowe układy scalone, technologie uczenia robotów i ogłasza partnerstwo z Toyotą

Na tegorocznych targach CES 2025 w Las Vegas dyrektor generalny NVIDII Jensen Huang przedstawił sposób, w jaki firma wprowadza technologię, która napędza jej układy scalone AI centrów danych, do komputerów konsumenckich i laptopów. Zaprezentowano także model AI  Cosmos generujące fotorealistyczne wideo, które można wykorzystać do szkolenia robotów i samochodów autonomicznych przy znacznie niższych kosztach niż przy użyciu konwencjonalnych danych. 

Poprzez tworzenie tak zwanych syntetycznych danych szkoleniowych, modele te mają pomóc robotom i samochodom zrozumieć świat fizyczny w podobny sposób, w jaki duże modele językowe pomogły chatbotom generować odpowiedzi w języku naturalnym. Użytkownicy będą mogli podać Cosmosowi opis tekstowy, który może zostać użyty do wygenerowania wideo ze świata, który przestrzega praw fizyki.

Technologia ta daje obietnicę mniejszych kosztów niż te generowane przez zbieranie danych w sposób, w jaki robi się to obecnie, na przykład umieszczając samochody na drodze w celu zbierania wideo lub ucząc roboty powtarzalnych zadań. Cosmos zostanie udostępniony na „otwartej licencji”, podobnie jak modele językowe Meta Platforms Llama 3, które są szeroko stosowane w branży technologicznej.

Huang zaprezentował też nowe układy do gier, które wykorzystują technologię sztucznej inteligencji Blackwell, która pomogła zwiększyć sprzedaż w centrach danych. Układy, które Nvidia nazywa serią RTX 50, mają na celu nadanie grom wideo grafiki filmowej.  Nowe rozwiązania w obszarze technologii cieniowania mogą sprawić, że obrazy, takie jak ceramiczny czajnik, będą wyglądać bardziej realistycznie, dodając niedoskonałości i smugi odcisków palców na jego powierzchni. Nowe układy mogą również pomóc twórcom gier generować bogatsze w szczegóły ludzkie twarze, czyli obszar, w którym gracze zauważą nawet nieco nierealistyczne cechy.

CEO przedstawił również pierwszy komputer stacjonarny o nazwie Project DIGITS, który jest przeznaczony raczej dla programistów komputerowych niż zwykłych konsumentów. Działając na systemie operacyjnym Nvidia opartym na Linuksie, będzie zawierał ten sam układ, który jest sercem oferty centrum danych firmy, ale połączony z centralnym procesorem zbudowanym przez tajwański MediaTek. Komputer ten będzie dostępny w marcu.

Nvidia poinformowała również, że japońska Toyota Motor wykorzysta układy Orin i samochodowy system operacyjny do zasilania zaawansowanego wspomagania kierowcy w kilku modelach. Na razie nie wiadomo, które to będą.