ChannelWatch 2021 – Context przedstawił aktualną sytuacją w kanale dystrybucji IT na rynku CEE. Najlepszymi dystrybutorami IT na polskim i czeskim rynku, są spółki należące do polskiej Grupy AB S.A.

Najlepsi dystrybutorzy IT na polskim i czeskim rynku, to spółki należące do polskiej Grupy AB S.A. Tytuły zostały przyznane przez firmę Context na podstawie ponad 7 000 ocen resellerów z Europy w ramach badania ChannelWatch 2021. W przypadku polskiej spółki AB S.A – to już 7 raz z rzędu, kiedy zostaje uznana dystrybutorem roku na rynku IT. Nagrody w połączeniu z wynikami, które w ostatnim czasie osiąga grupa, potwierdzają, że jest ona obecnie kluczowym partnerem na rynku dystrybucji technologii w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

 

ChannelWatch obejmuje ocenę wszystkich dystrybutorów działających w regionie CEE i jest największym tego typu badaniem w Europie. W jego trakcie resellerzy oceniają dystrybutorów według kluczowych kryteriów świadczonych usług, które następnie są ważone przez ocenę dotycząca ich ważności dla partnerów. Wysoka ocena w tym prestiżowym badaniu jest ściśle powiązana z osiąganymi wynikami Grupy AB S.A na rynku CEE, który ma ogromny potencjał sprzedaży nowych technologii. Z danych firmy Context wynika, że wzrost sprzedaży w kanale dystrybucji IT na polskim rynku w 2020 roku wzrósł w skali roku o 30%, podczas gdy w Europie w tym samym czasie osiągnął on poziom 9%. Potencjał polskiego rynku potwierdzają również ostatnie dane firmy Context. Na przykładzie Q2 2021 roku dynamika sprzedaży w kanale dystrybucji w Polsce wyniosła 19% w porównaniu do Q2 2020 roku. Ten wynik był drugim, zaraz po Danii najlepszym wynikiem w Europie. Warto zwrócić uwagę, że podobnie wyglądała sytuacja w przypadku Czech +16%. Zdecydowanie słabsza dynamika pojawiła się w kanale dystrybucyjnym we Francji (+7%) i Niemczech (+4%).

wykres 1 pl (1).jpg

Ten dwucyfrowy wzrost sprzedaży w kanale dystrybucji na rynku CEE, to efekt cyfrowych zaległości w domach, firmach i instytucjach publicznych. Pandemia gwałtownie przyśpieszyła proces cyfryzacji w tej części Europy. Polska jeszcze w 2019 roku znajdowała się w ogonie Europy pod względem wydatków na IT w przeliczeniu na mieszkańca było to 107 dolarów. Z naszej estymacji wynika, że już w 2020 roku wydatki wzrosły do 148 dolarów, a polski rynek cieszył się największą dynamiką. Ten trend wzrostowy z pewnością się utrzyma, bo rynek CEE nadal chce i wymaga inwestycji w rozwiązania IT. Potwierdzeniem jest ostatni roczny wynik naszej grupy – zwiększyliśmy nasz obrót o 28% rok do roku – wyjaśnia Zbigniew Mądry COO i Członek Zarządu AB S.A.

 

Grupa AB S.A odnosząc sukcesy na rynku CEE wykorzystuje swoje doświadczenie i potencjał rynku także w rozwoju oferty Enterprise i Value Added Distibution (VAD). Polski dystrybutor opowiada w ten sposób na zapotrzebowanie rynku CEE zarówno w zakresie wsparcia w procesie zakupowym i posprzedażowym. Rośnie również zainteresowanie transferem wiedzy zarówno do integratorów, jak i użytkowników końcowych rozwiązań IT. Potwierdzają to ostatnie dane Grupy AB, z których wynika, że w roku finansowym 2020/2021 osiągnęła ona w ujęciu rocznym wzrost obrotu w kanale VAD na poziomie 41%.

 

Warto podkreślić, że według firmy Context ten segment na polskim rynku notował w tym czasie wzrost na poziomie 16%. Dystrybutor jest aktywny także w obszarze rozwiązań Cloud. Jest pierwszym wyborem wśród partnerów, jeśli chodzi o dostawcę rozwiązań w chmurze (CSP). Szacuje się, że w tym segmencie tylko w 2020 roku nastąpił wzrost przychodów o 58% r/r. Najbardziej popularną subskrypcją wśród klientów biznesowych, jeśli chodzi o SaaS, pozostaje pakiet Microsoft 365, w dalszej kolejności plasują się programy antywirusowe, księgowe czy systemy CRM.

wykres 2 pl.jpg

Przewagą Grupy AB, którą docenia ponad 16 000 partnerów z Europy jest właściwe połączenie ofert dla dostawcy i resellera. Naszym partnerom zapewniamy merytoryczne i kompleksowe wsparcie na każdym etapie. To co nas wyróżnia na rynku to bogata oferta dostępnych produktów w połączeniu z nowoczesną i bardzo wydajną strukturą logistyczną. Ważnym elementem wsparcia jest też dostępność gotowych narzędzi do finansowania zakupów, które oferujemy naszym partnerom – dodaje Zbigniew Mądry COO i Członek Zarządu AB S.A.

 

Przedstawiciele dystrybutora podkreślają również, że rynek CEE posiada ogromny potencjał do inwestycji w rozwiązania IT. Kraje z rynków CEE spodziewają się kolejnych rządowych i europejskich programów, które przyśpieszą poziom cyfryzacji m.in. w instytucjach publicznych. Sami mieszkańcy też chcą inwestować w nowe technologie i otwierają się na kolejne segmenty produktów. Potwierdzają to nie tylko niezależne analizy producentów i firm badawczych, ale także dane z rynku. Dla przykładu tylko w segmencie SaaS – z szacunków grupy AB wynika, że firmy oferujące tego typu usługi na polskim rynku w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyły sprzedaż o ponad 50 procent. To efekt rosnącej popularności dla tych usług w małych i średnich firmach. Według prognoz firmy badawczej Gartner wartość globalnego rynku usług chmurowych tylko w tym roku wzrośnie o 20 procent i przekroczy 300 mld dolarów.

 

Jaki hosting dla WordPress? Test hostingów pod WordPress 2021.