Check Point: Polskie instytucje finansowe są jednymi z bardziej narażonych na cyberataki w Europie
Polskie instytucje finansowe należą do najbardziej zagrożonych cyberatakami w regionie Europy Centralnej. Jak podaje Check Point Intelligence średnio dochodzi do 1 728 ataków na pojedynczą organizację na tydzień.
Dla porównania średnia światowa to 1 689 ataków w przeciągu 7 dni. Skutkiem działań cyberprzestępców wymierzonych w ten sektor mogą być straty finansowe, opóźnienia w e-płatnościach czy dostępie klientów do kont, w konsekwencji prowadząc do osłabienia stabilności finansowej i gospodarczej, zakłócenia operacji finansowych poprzez ograniczenie przepływu pieniędzy między instytucjami finansowymi w kraju i na świecie – wylicza Wojciech Głażewski z Check Point.
„Polskie instytucje finansowe należą do najbardziej narażonych w regionie Europy Centralnej na ataki hakerskie. Średnio dochodzi do 1 728 ataków na pojedynczą organizację w skali tygodnia. W ciągu ostatnich 20 lat sektor finansowy stracił 12 mld USD wskutek ponad 20 tys. incydentów cyberataków. Instytucje finansowe w EU muszą przygotować się na wyścig zbrojeń z cyberprzestępcami. Cyberwojna banków z hakerami staje się realnym zagrożeniem, gdzie celem ataków jest wywoływanie frustracji i niepewności wśród klientów oraz władz” – napisano w notatce.
„Zaawansowana technologia i usługi w bankowości umożliwiają wygodę dzięki bankowości elektronicznej i aplikacjom mobilnym, ale jednocześnie otwierają drogę dla zaawansowanych ataków, takich jak oszustwa phishingowe i ransomware. Banki muszą przyjąć zaawansowane strategie bezpieczeństwa, aby przeciwdziałać ewoluującym zagrożeniom cybernetycznym, w tym AI. […] Intencją hakerów jest wywołanie presji politycznej i zaburzenie funkcjonowania kluczowych banków w systemie finansowym. Analizy wskazują, że powiązana z Rosją grupa NoName atakuje zwłaszcza banki z krajów UE i Ukrainy” – podkreśla Głażewski, cytowany w komunikacie.
Przykładem udanej napaści na instytucję finansową może być atak na Bank Bangladeszu, gdy cyberprzestępcy wykorzystali luki w systemie płatności SWIFT, próbując ukraść miliard dolarów i ostatecznie wyprowadzając 81 milionów. Przywołując to zdarzenie w komunikacie podkreślono, że jeden błąd może zagrozić integralności instytucji.