Chińscy eksperci wzywają do badań nad „środkami zaradczymi” wobec amerykańskich blokad dotyczących układów scalonych
Chińska Akademia Nauk zaproponowała plan stworzenia przemysłu półprzewodników, który omija zakazy USA dotyczące eksportu technologii do Państwa Środka.
W artykule Chińskiej Akademii Nauk zatytułowanym „Wzmocnienie budowy podstawowych możliwości półprzewodników i uruchomienie ścieżki samowystarczalności i doskonalenia półprzewodników”, naukowcy Luo Junwei i Li Shushen twierdzą, że wszystko, co Chiny muszą zrobić, to przeprowadzić badania na odpowiednie tematy, znaleźć talenty do tych badań, skomercjalizować ich pracę, a następnie usiąść i cieszyć się korzyściami płynącymi z rodzimej produkcji układów scalonych.
Oczywiście jest w tym trochę więcej racji, przy czym autorzy identyfikują istniejące portfele patentów jako barierę dla chińskiej technologii chipowej, ponieważ budowanie i projektowanie z wykorzystaniem istniejących technik będzie z konieczności oznaczało korzystanie z chronionej własności intelektualnej.
Dlatego też autorzy wzywają chińską politykę w zakresie półprzewodników do „energicznego promowania ducha naukowców dążących do oryginalności i opierania się prowadzeniu niskopoziomowych, powtarzalnych badań uzupełniających”.
Zamiast tego, dwójka naukowców chce oryginalnych badań, choćby po to, by dorównać wysiłkom, które zaobserwowali w USA, Korei Południowej i innych krajach, w dążeniu do innowacji wykraczających poza dobrze rozumianą fizykę półprzewodników. Ponadto chcą, aby infrastruktura fizyczna wspierała naukowców, a ścieżki kariery akademickiej nagradzały długi wysiłek, jaki trzeba włożyć w opublikowanie pracy na temat innowacji półprzewodnikowych. Ten rodzaj pracy, plus inwestycje w odpowiedni rodzaj kursów uniwersyteckich i instytutów badawczych oraz zachęty dla ludzi do pracy tam, są sugerowane jako to, czego Chiny potrzebują do rozwoju technologii, które mogą budować bez sankcji hamujących ich wysiłki.
Dokument nie porusza jednak kwestii produkcji urządzeń, które powstaną w wyniku hipotetycznych przyszłych badań w Chinach. Nietypowo, artykuł został opublikowany w serwisie społecznościowym WeChat, co sugeruje, że Pekin aprobuje zawarte w nim pomysły, mimo że dokument nie oferuje szczególnie pochlebnych opinii na temat obecnej lub przeszłej polityki Pekinu i jej realizacji.