Chiński SMIC usuwa informacje dotyczące produkcji w litografii 14nm, czyżby sankcje USA w końcu zaczęły działać?

Semiconductor Manufacturing International Corp. największy chiński producent kontraktowy układów scalonych po cichu usunął technologię wytwarzania 14nm z listy swoich usług na stronie internetowej. Firma przestała również wspominać o zaawansowanych technologiach opartych na FinFET podczas swojego ogłoszenia o dochodach w zeszłym tygodniu.

Najnowsze przepisy rządu amerykańskiego dotyczące kontroli eksportu zabraniają chińskim producentom półprzewodników nabywania instrumentów i technologii niezbędnych do produkcji nieplanarnych tranzystorowych układów logicznych o wymiarach 14nm/16nm lub mniejszych, układów 3D NAND ze 128 lub więcej warstwami aktywnymi oraz układów DRAM o rozmiarze half-pitch 18nm lub mniejszym. Przy podobnych ograniczeniach ze strony Holandii, Japonii i Tajwanu, które mają wejść w życie w połowie 2023 r., chińskie firmy, takie jak SMIC i YMTC, zostaną odcięte od możliwości uzyskania sprzętu potrzebnego do produkcji chipów na ich najnowszych węzłach produkcyjnych, w tym 14nm/12nm i N+1 w przypadku SMIC, a także 128-warstwowych i 232-warstwowych układów 3D NAND w przypadku YMTC.

Bez dostępu do zaawansowanego sprzętu i części zamiennych od dostawców takich jak ASML, Applied Materials, KLA i Lam Research, SMIC może nie być w stanie budować układów scalonych dla swoich klientów przy użyciu najnowszych technologii produkcyjnych, dlatego rozsądnym wyjściem wydaje się usunięcie platformy 14nm z ich listy technologii.

Jednocześnie na stronie internetowej firmy nadal wspomina się o 14nm, a nawet stwierdza, że firma regularnie produkuje wafle krzemowe z wykorzystaniem tego węzła.

„Obecnie regularnie świadczymy usługi wytwarzania dla procesów od 0.18μm do 14nm” – czytamy w oświadczeniu SMIC.

Co więcej, na innej stronie w witrynie firmy SMIC również wspomina się o jej możliwościach 14nm.

„SMIC jest zakładem półprzewodników o czystej pozycji, który zapewnia produkcję wafli 200 mm i 300 mm w technologii od 0,35 mikrona (μm) do 14-nanometra (nm)” – czytamy w opisie rozwiązań firmy.

SMIC wykorzystuje technologię produkcyjną klasy 14nm od końca 2019 roku w swoim zakładzie SN1. Jednym z 14nm SoC, które firma wyprodukowała jest HiSilicon Kirin 710A firmy Huawei. Jednak pomimo tego, że technicznie jest w masowej produkcji, wygląda na to, że wolumeny 14nm były tak ograniczone, że firma przestała ujawniać przychody przypisane do tego węzła. Zamiast tego połączyła je z zarobkami z węzła 28nm, który również nie był znaczącym źródłem przychodów.

W ubiegłym roku chińskie media państwowe poinformowały, że SMIC rozpoczął wysokonakładową produkcję metodą 14nm w swojej fabryce Fab SN1 w pobliżu Szanghaju w Chinach. Raport ten sugerował również, że firma jest zaawansowana w swoich węzłach klasy 7nm i 5nm, mimo że nie jest w stanie nabyć najnowocześniejszego sprzętu do produkcji wafli.