Chińskie firmy produkujące procesory graficzne dostrzegają możliwości AI pomimo dominacji Nvidii
W związku z amerykańskimi ograniczeniami dotyczącymi eksportu wysokiej klasy sztucznej inteligencji (AI) i wysokowydajnych systemów obliczeniowych (HPC) do Chin, chińscy producenci układów GPU dostrzegają doskonałą okazję do wypełnienia pustki na rynku krajowym. Na razie rynek sprzętu AI jest zdominowany przez Nvidię, ale w miarę jak chińscy dostawcy GPU dopracowują swój sprzęt i oprogramowanie, mogą wypracować coś więcej niż tylko niszę, donosi DigiTimes.
Chińskie firmy, takie jak ILuvatar CoreX, Moore Threads i BirenTech, aktywnie współpracują z lokalnymi dostawcami usług przetwarzania w chmurze, takimi jak Baidu, w celu uruchomienia swoich usług LLM. Inne firmy, takie jak DenglinAI, Vast AI Tech i MetaX, opracowały produkty, które od samego początku uruchamiają duże modele językowe. Dla firm takich jak Moore Threads, ruch ten wskazuje na przesunięcie punktu ciężkości ze sprzętu do gier na bardziej dochodowy biznes centrów danych.
Co ciekawe, niektóre chińskie przedsiębiorstwa badają alternatywne drogi konkurowania w sektorze obliczeń akcelerowanych przez sztuczną inteligencję. Przykładowo, spółki zależne Alibaba, T-Head i Enflame, badają rozwiązania inne niż GPU jako sposób na zdobycie przyczółka na rynku. Ta strategia dywersyfikacji może zaoferować im unikalną propozycję sprzedaży i zwiększyć ich konkurencyjność. W międzyczasie, ponieważ Alibaba opracowuje chipy dla własnych centrów danych, mają one szansę odnieść sukces, jeśli zapewnią odpowiednią wydajność przy odpowiednim poborze mocy.
Obecna sytuacja jest skomplikowana dla tych chińskich firm. Podczas gdy dominacja rynkowa Nvidii służy jako platforma edukacyjna, która podnosi świadomość na temat znaczenia obliczeniowych procesorów graficznych dla sztucznej inteligencji i HPC, pozostawia ona również niewiele miejsca dla innych graczy, zwłaszcza na arenie globalnej. Firmy są jednak optymistami, ponieważ wierzą, że sukces Nvidii zasadniczo kładzie dla nich podwaliny, gdy rynek odchodzi od stosowania procesorów na rzecz obliczeniowych układów GPU.
W rzeczywistości wyniki Intela i Nvidii za ostatnie kwartały dowodzą, że przynajmniej na razie procesory graficzne mogą lepiej radzić sobie z rozwijającym się sektorem sztucznej inteligencji. Przychody Nvidii wyniosły 13,5 mld USD w drugim kwartale roku finansowego 2024, podczas gdy przychody Intela wyniosły 12,9 mld USD. Liczby te mogą wydawać się dość zbliżone, ale przychody Nvidii z centrów danych osiągnęły 10 miliardów dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przychody Intela z centrów danych wynoszące 4 miliardy dolarów.