Chińskie ograniczenia eksportu antymonu, które wejdą w życie w połowie września, mają wywołać gwałtowny wzrost cen
Chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło ograniczenia eksportu strategicznego minerału antymonu ze względów bezpieczeństwa narodowego, które mają wejść w życie 15 września 2024 r.
Antymon ma strategiczne znaczenie ze względu na jego szerokie zastosowanie w ogniwach fotowoltaicznych, bateriach, materiałach ognioodpornych, sprzęcie wojskowym, a nawet broni jądrowej.
Zgodnie z danymi U.S. Geological Survey (USGS), Chiny są największym producentem antymonu na świecie, z produkcją na poziomie 83 000 ton w zeszłym roku, co stanowi 48% globalnej podaży.
Inni główni producenci to Myanmar z 4600 tonami rocznie, Turcja z 6000 tonami i Tadżykistan z 21000 tonami. Raport Asia Financial z 17 sierpnia wskazał, że około 20% światowego antymonu jest wykorzystywane do produkcji szkła fotowoltaicznego w celu zwiększenia wydajności ogniw słonecznych. Większość pozostałej podaży jest wykorzystywana w akumulatorach kwasowo-ołowiowych.
Ponadto antymon ma rosnące znaczenie strategiczne ze względu na swoją rolę jako kluczowy materiał w sprzęcie wojskowym, takim jak broń jądrowa, rakiety podczerwone i urządzenia noktowizyjne, a także jako środek utwardzający do pocisków i czołgów.
W rezultacie globalna podaż antymonu jest niedoborowa. Podobno od początku tego roku cena tego rzadkiego metalu wzrosła dwukrotnie, a obecne ceny handlowe przekraczają 22000 USD za tonę, ustanawiając historyczny szczyt.