Chiny dyskredytują produkty Microna po testach bezpieczeństwa, blokują niektóre zakupy
Chiński regulator cyberprzestrzeni powiedział w niedzielę, że artykuły wyprodukowane przez amerykańskiego producenta chipów pamięci Micron Technology nie przeszły testów bezpieczeństwa sieci i że uniemożliwią operatorom kluczowej infrastruktury zamawianie tej od firmy.
Jak podaje Reuters, zgodnie z chińską szeroką definicją krytycznej infrastruktury informacyjnej, decyzja, ogłoszona w związku ze sporem o technologię chipów między Waszyngtonem a Pekinem, może obejmować sektory od transportu po finanse.
CAC nie dostarczył szczegółowych informacji na temat wykrytych zagrożeń ani produktów Micron, których to dotyczy. Chiny ogłosiły swoją opinię na temat produktów Micron pod koniec marca. Firma twierdziła wówczas, że współpracuje i że jej działalność biznesowa w Chinach przebiega normalnie.
„Przegląd wykazał, że produkty Micron stwarzają poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa sieci, które stanowią poważne zagrożenie dla łańcucha dostaw krytycznej infrastruktury informatycznej Chin, wpływając na bezpieczeństwo narodowe” – poinformowała w oświadczeniu chińska administracja cyberprzestrzeni (CAC).
Micron powiedział, że otrzymał zawiadomienie CAC o zakończeniu przeglądu produktów firmy sprzedawanych w Chinach i „czeka na dalsze zaangażowanie w dyskusje z chińskimi władzami”.
W sporze między rządami Stanów Zjednoczonych i Chin Waszyngton nałożył szereg kontroli eksportu technologii produkcji chipów do Chin i podjął działania, aby uniemożliwić rywalowi Micron, firmie Yangtze Memory Technologies, kupowanie niektórych amerykańskich komponentów.
Micron uzyskuje około 10% swoich przychodów z Chin, ale nie jest jasne, czy decyzja ta wpłynie na sprzedaż firmy klientom spoza Chin w tym kraju. Według analityków większa część produktów Micron napływających do Chin jest kupowana przez firmy spoza Chin w celu użycia ich w produktach tam wytwarzanych.
Chiny we wrześniu 2021 r. wprowadziły zasady mające na celu ochronę krytycznej infrastruktury informatycznej, które zobowiązują ich operatorów do przestrzegania ostrzejszych wymogów w obszarach takich jak bezpieczeństwo danych. Pekin szeroko zdefiniował branże, które uważa za „krytyczne”, takie jak komunikacja publiczna i transport, ale nie określił dokładnie, do jakiego rodzaju firmy lub zakresu działalności będzie to miało zastosowanie.