Chiny generują ponad 40% przychodów amerykańskich producentów sprzętu chipowego
Chociaż Stany Zjednoczone w dalszym ciągu zaostrzają kontrole eksportu w sektorze półprzewodników, wydaje się, że główni producenci sprzętu chipowego stają się coraz bardziej uzależnieni od rynku chińskiego.
Ten stan wydaje się zaprzeczać planom kontroli eksportu Waszyngtonu wymierzonym w kierunku Chin. W 2022 r. rząd USA ograniczył eksport zaawansowanego sprzętu do produkcji półprzewodników, aby zahamować postęp Pekinu w tej dziedzinie.
Według raportu Nikkei, powołującego się na dane finansowe, takie jak Applied Materials i Lam Research, udział Chin w sprzedaży przekroczył próg 40%. Z kolei według najnowszej prognozy SEMI, globalna sprzedaż sprzętu chipowego ma wzrosnąć o 3,4% do 109 miliardów dolarów w 2024 roku, przy czym Chiny osiągną rekordową kwotę 35 miliardów dolarów, co będzie stanowić ponad 30% światowego rynku.
Duży popyt w Chinach znajduje również odzwierciedlenie w sprzedaży największych amerykańskich producentów sprzętu chipowego. Powołując się na najnowsze dane finansowe, Nikkei zauważa, że od lutego do kwietnia na Chiny przypadało 43% całkowitej sprzedaży materiałów stosowanych, co oznacza wzrost o 22 punkty procentowe rok do roku. Podobnie od stycznia do marca na Chiny przypadało 42% całkowitej sprzedaży KLA Corporation, co oznacza wzrost o 20 punktów procentowych rok do roku.
Warto podkreślić, że sprzęt do produkcji tradycyjnych chipów powyżej 28 nm nie podlega tym kontrolom. Powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, Nikkei stwierdza, że gdyby nie regulacje, odsetek ich działalności w Chinach byłby jeszcze większy, a wzrost sprzedaży w Chinach nastąpiłby jedynie w sektorze sprzętu niezaawansowanego.
W raporcie zauważono również, że chociaż polityka Waszyngtonu polegająca na budowaniu lokalnego łańcucha dostaw statków rzeczywiście wydaje się przynosić korzyści amerykańskim producentom sprzętu, nadal trudno jest im zmniejszyć zależność od Chin. W 2023 r. Stany Zjednoczone odpowiadały za 15% całkowitych przychodów Applied Materials, co oznacza wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu z 2021 r.
Aby stawić czoła amerykańskim sankcjom dotyczącym półprzewodników, Chiny podwajają wysiłki, tworząc największy w historii państwowy fundusz inwestycyjny zajmujący się półprzewodnikami. Na początku maja utworzyła trzecią fazę Krajowego Funduszu Inwestycyjnego Przemysłu Układów Scalonych, w ramach której inwestycje wyniosły 47,5 miliarda dolarów. Celem chińskiego Wielkiego Funduszu jest wykorzystanie funduszy fiskalnych w celu przyciągnięcia kapitału prywatnego, koncentrując się na kluczowych segmentach łańcucha branżowego układów scalonych, w tym projektowaniu, produkcji, pakowaniu i testowaniu chipów.