Chiny inwestują 2,2 mld dolarów w swojego krajowego wytwórcę układów scalonych, firmę SMIC, po tym, jak USA wymusiły na TSMC zaprzestanie realizacji zamówień dla Huawei.
Dziennik South China Morning Post poinformował, że Chiny zasiliły finansowo Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), największego krajowego producenta chipów. Inwestycja o wartości 2,2 miliarda dolarów jest oczywiście wymuszona kwestią szantażu USA wobec tajwańskiego TSMC.
W ubiegły piątek Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosił zasady, które ograniczają „zdolność Huawei do korzystania z technologii i oprogramowania USA do projektowania i produkcji swoich półprzewodników za granicą” oraz „odcinają wysiłki Huawei mające na celu osłabienie kontroli eksportu w USA”. Biorąc pod uwagę ciągłe napięcia między USA i Chinami, nie było to zbyt zaskakujące. Podobno Huawei złożył już znaczące zamówienia na produkowane przez SMIC układy w litografii 14 nm.
Zgodnie z zapowiedziami Departamentu Handlu USA, producenci chipów spoza USA, którzy polegają na amerykańskim sprzęcie produkcyjnym, własności intelektualnej lub oprogramowaniu projektowym, muszą ubiegać się o licencję eksportową na sprzedaż do Huawei lub jej 114 spółkom zależnym. TSMC niedawno ogłosiło plany budowy i prowadzenia najnowocześniejszego centrum produkcyjnego 5nm w Arizonie. Jednak zakład prawdopodobnie nie wystarczy, aby przekonać USA do udzielenia TSMC licencji. Całość nie toczy się przecież zgodnie z zasadami wolnego handlu czy jakiejkolwiek zdrowej rywalizacji, a w tle jest po prostu wielka polityka – konkretnie rywalizacja tzw. starego hegemona (USA) z krajem aspirującym do tego miana (Chiny). Podobną sytuację w polityce międzynarodowej można było np. zaobserwować w przeddzień I Wojny Światowej – z aspirującym do miana światowego lidera Cesarstwem Niemieckim i broniącymi status quo Wielką Brytanią i Francją. Dziś, na szczęście, rywalizacja zdaje się przebiegać głównie w dziedzinie gospodarczej.
Zatrzymanie współpracy między Huawei, a TSMC może ostatecznie doprowadzić do zerwania relacji między obiema firmami. Huawei jest drugim co do wielkości klientem TSMC po Apple. Według danych Bernstein Research, Huawei odpowiada za około 15-20% rocznych przychodów TSMC. Zastąpienie tajwańskiego wytwórcy w łańcuchu dostaw Huawei będzie niezwykle trudne. Firma wyprodukowała wiele produktów dla Huawei, w tym procesory mobilne, procesory AI i układy sieciowe. Jest to jednocześnie nieoceniona szansa dla SMIC.
Bernstein Research oszacował, że nawet 20% przychodów SMIC pochodzi już teraz z Huawei. Możemy spodziewać się znacznego wzrostu kawałka ciasta Huawei. Fabryka chińska produkuje obecnie 6000 układów 14 nm miesięcznie, ale planuje zwiększyć tę liczbę do 35 000. To niestety nie zaspokoi potrzeb Huawei. SMIC musi szybko rozwinąć technologię produkcji 7 nm, a nawet 5 nm, aby móc stanowić substytut dla TSMC.
https://itreseller.pl/itrnewpodczas-wydarzenia-huawei-global-analyst-summit-2020-chinski-gigant-telekomunikacyjny-wyglosil-oswiadczenie-w-sprawie-ostatnich-ograniczen-nalozonych-przez-amerykanska-administracje-na-wytworcow-spoza/