Chiny planują stworzenie światowej klasy klastra przemysłowego „Jing-Jin-Ji”

Chiny poinformowały we wtorek, że planują zbudować światowej klasy zaawansowane klastry fabryczne w regionie Pekin-Tianjin-Hebei, koncentrujące się na produktach takich jak pojazdy elektryczne i roboty, ponieważ kraj ten stara się potwierdzić swoją globalną konkurencyjność. 

Jak podaje Reuters, w miarę narastania napięć ze Stanami Zjednoczonymi chińscy przywódcy zobowiązali się do zbudowania nowoczesnego systemu przemysłowego i osiągnięcia przełomu technologicznego, aby uzyskać „inicjatywę strategiczną”.

W ciągu ostatniej dekady Chiny starały się zintegrować gospodarki Pekinu i Tianjin oraz otaczającej je prowincji Hebei, znanej jako Jing-Jin-Ji, co mogłoby również zmniejszyć różnice w dochodach w regionie i ograniczyć zanieczyszczenie.

W 2017 roku prezydent Xi Jinping ogłosił plany budowy nowego obszaru Xiongan w ramach państwowej kampanii mającej na celu integrację gospodarki regionu Jing-Jin-Ji oraz zmniejszenie zatorów i zanieczyszczenia w stolicy Chin.

„W obliczu nowych sytuacji, nowych zadań i nowych wymagań, jako ważny region rozwoju przemysłowego w Chinach, zadanie promowania skoordynowanego rozwoju przemysłowego w Pekinie-Tianjin-Hebei jest jeszcze bardziej pilne” – powiedział Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych we wtorkowym oświadczeniu. Podano, że rozwój regionu skupi się na sektorach takich jak układy scalone, bezpieczeństwo sieci i sprzęt zasilający oraz przemysł biofarmaceutyczny. Ministerstwo zapewni również rozwój przemysłu w zakresie nowych pojazdów energetycznych, inteligentnych pojazdów połączonych, biomedycyny, energii wodorowej, robotów, a także badań nad sztuczną inteligencją, naukami przyrodniczymi i technologią lotniczą.

Na początku tego miesiąca Xi podczas głośnej wizyty w Xiongan – około 100 km na południowy zachód od stolicy – zobowiązał się przenieść więcej firm państwowych i innych instytucji z Pekinu do tego flagowego miasta. Pekin przeniósł już część swoich uniwersytetów, departamentów rządowych i firm przemysłowych do Xiongan, którego zadaniem jest przejęcie niektórych „niekapitałowych” funkcji Pekinu.