Chiny światowym liderem we wdrażaniu generatywnej sztucznej inteligencji?
Nowe badanie pokazało, że Chiny są światowym liderem we wdrażaniu generatywnej sztucznej inteligencji, co jest najnowszym sygnałem, że kraj robi postępy w technologii, która zyskała światową uwagę po uruchomieniu ChatGPT z siedzibą w USA pod koniec 2022 r.
Oczekuje się, że wdrażanie generatywnej sztucznej inteligencji przez przedsiębiorstwa w Chinach przyspieszy, ponieważ wojna cenowa prawdopodobnie jeszcze bardziej obniży koszty usług w zakresie dużych modeli językowych dla przedsiębiorstw.
W ankiecie przeprowadzonej wśród 1600 decydentów w różnych branżach na całym świecie, przeprowadzonej przez amerykańską firmę SAS i Coleman Parkes Research, zajmującą się sztuczną inteligencją i oprogramowaniem analitycznym, 83% chińskich respondentów stwierdziło, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji, technologii leżącej u podstaw ChatGPT. To więcej niż w 16 innych krajach i regionach objętych badaniem, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie 65% respondentów stwierdziło, że wdrożyło GenAI.
Średnia światowa jest równa 54%. Branże objęte badaniem obejmowały bankowość, ubezpieczenia, opiekę zdrowotną, telekomunikację, produkcję, handel detaliczny i energię. Wyniki podkreślają szybki postęp Chin w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji, który nabrał tempa po wydaniu przez wspierane przez Microsoft OpenAI narzędzia ChatGPT w listopadzie 2022 r., co skłoniło dziesiątki chińskich firm do uruchomienia własnych wersji.
W zeszłym tygodniu raport Światowej Organizacji Własności Intelektualnej Organizacji Narodów Zjednoczonych wykazał, że Chiny przodują w wyścigu patentowym GenAI, zgłaszając ponad 38 000 patentów w latach 2014–2023 w porównaniu z 6276 patentami złożonymi przez Stany Zjednoczone w tym samym okresie.
Podczas gdy wielu wiodących międzynarodowych dostawców usług generatywnej sztucznej inteligencji, w tym OpenAI, boryka się z ograniczeniami w Chinach, kraj ten rozwinął solidny przemysł krajowy, oferujący oferty od gigantów technologicznych, takich jak ByteDance, po start-upy, takie jak Zhipu.
W raporcie SAS wskazano również, że Chiny są światowym liderem w dziedzinie ciągłego automatycznego monitorowania (CAM), które określiły jako „kontrowersyjny, ale szeroko stosowany przypadek użycia generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji”.
Technologia ta może gromadzić i analizować ogromne ilości danych na temat działań, zachowań i komunikacji użytkowników, co może prowadzić do naruszeń prywatności, ponieważ nie są oni świadomi zakresu gromadzonych danych ani sposobu ich wykorzystania, powiedział Udo Sglavo, wiceprezes stosowanej sztucznej inteligencji i modelowania w SAS.