Chiny wszczynają dochodzenie antymonopolowe wobec Nvidii. Temperatura konfliktu z USA rośnie
Chiny poinformowały w poniedziałek, że wszczęły dochodzenie przeciw Nvidia Corp. w związku z podejrzeniem o naruszenie krajowego prawa antymonopolowego. Gest ten jest powszechnie odczytywany jako odwet za ostatnie ograniczenia w chińskim sektorze chipów wprowadzone przez USA.
Poprzednie dochodzenie antymonopolowe w sprawie zagranicznej firmy technologicznej odbyło się w 2013 r. i wzięło na cel lokalną spółkę zależną Qualcommu. W konsekwencji firma musiała zapłacić karę pieniężną w kwocie 975 milionów dolarów, co wówczas było najwyższą karą, jaką Chiny kiedykolwiek wymierzyły jakiejkolwiek firmie.
Oświadczenie Państwowej Administracji Regulacji Rynku (SAMR) zapowiadające dochodzenie wobec Nvidii nie wyjaśniło, w jaki sposób amerykańska firma mogła naruszyć chińskie prawo antymonopolowe. Stwierdzono, że amerykański producent chipów jest dodatkowo podejrzewany o naruszenie zobowiązań podjętych podczas przejęcia izraelskiego projektanta chipów Mellanox Technologies na warunkach określonych w warunkowym zatwierdzeniu tej transakcji przez regulatora z 2020 r.
Śledztwo zostało wszczęte po tym, jak Stany Zjednoczone w zeszłym tygodniu wprowadziły trzecią w ciągu trzech lat represję wobec chińskiego przemysłu półprzewodników, w wyniku której Waszyngton ograniczył eksport do 140 firm, w tym producentów układów scalonych.
Nvidia jest jedną z wielu firm uwikłanych w konflikty między USA a Chinami. Wcześniejsza runda ograniczeń eksportowych ze strony USA powstrzymała Nvidię przed sprzedażą jej najbardziej zaawansowanych układów scalonych AI do Chin, co skłoniło ją do stworzenia nowych wersji przeznaczonych specjalnie na rynek chiński, zgodnych z amerykańskimi kontrolami eksportowymi.
Nvidia zdominowała chiński rynek układów AI, mając ponad 90% udziałów przed tymi ograniczeniami, jednak obecnie musi stawić czoła rosnącej konkurencji ze strony krajowych rywali, z których najważniejszym jest Huawei. Chiny odpowiadały za około 17% przychodów Nvidii w roku do końca stycznia, co oznacza zmniejszenie udziału z 26% dwa lata wcześniej.
W 2020 r. firma uzyskała kluczową zgodę Chin na przejęcie Mellanox Technologies, pomimo obaw, że Pekin może zablokować umowę z powodu tarć handlowych między USA a Chinami. Zgoda Pekinu ustanowiła wiele warunków dla działalności Nvidii i połączonego podmiotu w Chinach, w tym zakazy wymuszonego łączenia produktów, nierozsądne warunki handlowe, ograniczenia zakupu i dyskryminacyjne traktowanie klientów, którzy kupują produkty osobno.