Chiny zakazują eksportu procesorów Loongson do Rosji

Rząd Chin podobno zakazał eksportu procesorów Loongson opartych na mikroarchitekturze LoongArch do Rosji i innych krajów, powołując się na strategiczne znaczenie tych procesorów, które są wykorzystywane przez wojsko tego kraju. Dla niektórych rosyjskich firm układy Loongson mogły stać się alternatywą dla procesorów x86 od AMD i Intela, jeśli partnerzy tych dwóch firm przestaną wysyłać te procesory do Rosji przez inne kraje.

Źródła bliskie rosyjskiemu Ministerstwu Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Środków Masowego Przekazu, a także źródła znające lokalny przemysł high-tech powiedziały dziennikowi biznesowemu Kommersant, że chiński rząd zakazał eksportu procesorów Loongson z mikroarchitekturą LoongArch do innych krajów. Nie będzie to miało bezpośredniego wpływu na lokalny rynek, ale może pozostawić Rosję bez alternatywy dla procesorów od AMD i Intela.

„Chociaż rosyjskie firmy nie zależą znacząco od dostaw chińskich procesorów, w przypadku hipotetycznego zablokowania 'importu równoległego’ miały nadzieję na przestawienie się na rozwiązania Loongson” – wyjaśniło gazecie źródło. „Najlepsze procesory Loongson są wykorzystywane przez chiński kompleks wojskowo-przemysłowy, to główny powód, dla którego nie są one dostępne na rynkach zagranicznych”.

Kommersant przyznaje, że chiński rząd i Loongson nie wprowadziły jeszcze formalnie ograniczeń w eksporcie procesorów opartych na LoongArch. Obecnie można jeszcze dostać na AliExpress układy i płyty główne oparte na Loongson LS3A5000, ale części te są dość drogie. Biorąc pod uwagę, że wydajność procesorów Loongson jest znacznie niższa w porównaniu do procesorów od AMD i Intela, trudno oczekiwać, że produkty te zdobędą jakąkolwiek atencję gdziekolwiek poza Chinami.

Loongson ma dwa modele procesorów oparte na mikroarchitekturze LoongArch: czterordzeniowe procesory serii LS 3A5000 dla komputerów klienckich oraz 16-rdzeniowe układy serii LS 3C5000 dla serwerów. Procesory te wykorzystują rdzenie LA464, które mogą wykonywać kod napisany dla procesorów poprzedniej generacji Loongsona wyposażonych w mikroarchitekturę LoongISA, która jest niestandardowym podzbiorem architektury MIPS64. Tymczasem najnowsze rdzenie posiadają również 2000 instrukcji specyficznych dla LoongArch, instrukcje rozszerzenia konwersji binarnej (LBT), instrukcje rozszerzenia przetwarzania wektorowego (LSX), instrukcje rozszerzenia zaawansowanego przetwarzania wektorowego (LASX) oraz instrukcje rozszerzenia wirtualizacji (LVZ).

Możliwe, że chiński rząd nie chce, aby inne kraje dowiedziały się, jak wykorzystać LoongArch. Innym powodem, dla którego chiński rząd może nie chcieć eksportować procesorów Loongson jest fakt, że są one produkowane przez SMIC w procesie produkcyjnym klasy 12nm. Zakładając, że zdolności produkcyjne SMIC w 12nm/14nm są ograniczone, Chiny mogą po prostu chcieć zatrzymać wszystkie procesory, które mogą zdobyć dla własnych projektów. Podczas gdy niektóre chipy Loongson mogą być wysyłane z AliExpress, nie będzie oficjalnej sprzedaży tych procesorów klientom w Rosji lub innych krajach.