Chiny zapewniają „kupony obliczeniowe” dla startupów AI do trenowania dużych modeli językowych
Chiny wdrażają środki mające na celu wspieranie swoich startupów AI, ponieważ mają one trudności z dostępem do wysokowydajnych procesorów graficznych Nvidia do szkolenia dużych modeli językowych (LLM) ze względu na amerykańskie przepisy eksportowe.
Władze kilku miast, w tym Szanghaju, oferują „kupony obliczeniowe” startupom AI w celu dofinansowania kosztów szkolenia ich LLM, donosi „Financial Times”.
Vouchery obliczeniowe są warte od 140 000 do 280 000 USD i mają na celu subsydiowanie kosztów związanych z korzystaniem z centrów danych. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na trudności, z jakimi borykają się startupy w związku z rosnącymi kosztami centrów danych i niedoborem kluczowych procesorów Nvidia w Chinach.
Jest to oczywiście wynik najnowszych przepisów eksportowych nałożonych przez rząd USA, które zabraniają Nvidii i innym firmom sprzedaży zaawansowanych procesorów AI klientom w Chinach i innych krajach.
Analitycy branżowi uważają, że vouchery tylko częściowo rozwiążą problem, ponieważ nie zmieniają podstawowej kwestii dostępności zasobów.
„Voucher jest pomocny w rozwiązaniu bariery kosztowej, ale nie pomoże w przypadku niedoboru zasobów” – powiedział „Financial Times” Charlie Chai, analityk z grupy badawczej 86Research.
Chiny pracują nad zwiększeniem swojej samowystarczalności poprzez subsydiowanie grup AI, które wykorzystują krajowe chipy oraz rozwój państwowych centrów danych i usług w chmurze jako alternatywy dla ofert Big Tech. Obejmuje to plany tworzenia klastrów centrów danych w ramach projektu „East Data West Computing” w celu poprawy wydajności alokacji zasobów i zmniejszenia zużycia energii dla obciążeń AI.
Wsparcie rządu obejmuje obniżenie kosztów obliczeniowych od 40% do 50% dla firm AI korzystających z rządowych centrów danych. Trzeba jednak wspomnieć, że kryteria kwalifikowalności są dość rygorystyczne. Inicjatywa ta jest częścią szerszych działań na rzecz przyspieszenia wdrażania sztucznej inteligencji i utrzymania ścisłego nadzoru nad jej stosowaniem, w tym zatwierdzania LLM do użytku publicznego i centralizacji dystrybucji mocy obliczeniowej za pośrednictwem platform zarządzanych przez państwo.