Chiny znoszą zakaz rejestracji nowych użytkowników giganta Didi

Chińska firma Didi Global oświadczyła, że krajowe organy regulacyjne pozwolą jej na wznowienie rejestracji nowych użytkowników od poniedziałku, co oznacza koniec półtorarocznej reorganizacji wymuszonej przepisami, donosi Reuters.

Firma Didi czekała na zgodę na wznowienie rejestracji nowych użytkowników i przywrócenie możliwości pobierania należącej do niej 25 zakazanych w Chinach aplikacj, co jest wielkim krokiem do powrotu do normalnej działalności od czasu, gdy w połowie 2021 roku zaczęły się problemy regulacyjne.

 

„Nasza firma starannie współpracowała z przeglądem cyberbezpieczeństwa kraju, poważnie zajęła się problemami bezpieczeństwa stwierdzonymi w przeglądzie i przeprowadzała kompleksowe poprawki przez ponad rok” – napisano w poniedziałkowym oświadczeniu.

 

Marka podjęła również skuteczne działania w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa platformy i bezpieczeństwa danych oraz ochrony narodowego bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, dodano w oświadczeniu.

Firma Didi, uruchomiona w Pekinie w 2012 roku i wspierana przez wybitnych inwestorów, w tym Alibabę, Tencent i SoftBank Group, popadła w konflikt z Cyberspace Administration of China (CAC), kiedy w 2021 r. kontynuowała notowanie akcji w USA wbrew woli chińskiego rządu, jak poinformowały wcześniej źródła Reutera.

 

 

Wtedy też zaczęły się kłopoty regulacyjne Didi i 25 zamówionych aplikacji mobilnych zostało usuniętych ze sklepów z aplikacjami, zawieszono rejestrację nowych użytkowników i nałożono grzywnę w wysokości 1,2 miliarda dolarów za naruszenia bezpieczeństwa danych. Firma została również zmuszona zakończyć swoją 11-miesięczną przygodę jako spółka notowana na nowojorskiej giełdzie w czerwcu ubiegłego roku, ponieważ występowała tam wbrew woli chińskiego rządu.

Wszystkie te działania z podtekstem politycznym sprawiły, że zamiast być główna marką chińskiego boomu internetowego, stała się jedną z największych ofiar represji regulacyjnych w Pekinie.

Warto zauważyć, że zwrot ten ma miejsce w chwili, gdy chińscy decydenci dążą do przywrócenia zaufania sektora prywatnego i liczą na to, że przemysł technologiczny pomoże pobudzić działalność gospodarczą, która została zdewastowana przez pandemię COVID-19.

 

Microsoft wspólnie z firmą Intel podczas uroczystej gali Channel Connect 2022, nagrodzili najlepsze firmy partnerskie.