Chmura publiczna przyspiesza transformację biznesową – Migracja rozwiązań ERP do chmury to ogólnoświatowy trend
Według prognoz Gartnera, już w 2024 roku 60% firm zdecyduje się na wdrożenie systemu cloud ERP. Według badań SAP, firmy z Polski również coraz chętniej sięgają po rozwiązania cloud. Przynajmniej w jednym obszarze biznesu wykorzystuje je 8 na 10 badanych, średnio wdrażając je w 6 obszarach. Natomiast zaledwie mniej niż jedna na cztery organizacje (37%) zdecydowała się na przeniesienie do chmury systemu ERP. Znaczące przyspieszenie w adopcji systemów do holistycznego zarządzania zasobami firmy oferuje chmura publiczna.
Czym różni się system ERP w chmurze publicznej od tego w chmurze prywatnej?
– Standaryzacja to klucz do sukcesu. Dzięki niej, firmy, której do tej pory wahały się przed podjęciem decyzji o inwestycji w system cloud ERP mogą skorzystać z szerokiego wachlarza prekonfigurowanych procesów i uzyskać dostęp do rozwiązań sprofilowanych pod konkretne linie biznesowe czy branże. System ERP w chmurze publicznej to klasyczne rozwiązanie Software as a Service (ang. oprogramowanie jako usługa), które oferuje klientom SAP know how w zakresie optymalnego zarządzania procesowego dowolną organizacją. W tym modelu cała infrastruktura oraz warstwa aplikacyjna jest zapewniana przez SAP. To po prostu tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu rozwiązanie, w stosunku do cloud ERP w chmurze prywatnej. Tutaj odpadają całkowicie wszystkie koszty i wyzwania związane z utrzymaniem infrastruktury, utrzymaniem i rozwojem aplikacji w firmowym centrum danych – powiedział podczas SAP Industry Days, Marcin Demkiw, dyrektor ds. wsparcia sprzedaży SAP Polska.
Chmura prywatna oferuje organizacjom dalece bardziej zaawansowane możliwości w zakresie dopasowania procesów i narzędzi, ale wiążę się również z inwestycją znacząco większych zasobów – zarówno czasowych jak i pieniężnych. Przed podjęciem decyzji o wyborze modelu wdrożenia systemu cloud ERP należy rozważyć bardzo dokładnie wszelkie możliwe scenariusze implementacji i późniejszego korzystania z rozwiązań do holistycznego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa.
– Dobre przygotowanie to podstawa w projektach migracji systemu ERP do chmury. Korzystanie ze standardowych procesów daje ten komfort, że firma, która do tej pory nie weszła w środowisko chmurowe otrzymuje w pełni zdefiniowanie zakresy wdrożenia i scenariusze transformacji. Kolejna korzyść to prostsze i szybsze zaplanowanie integracji z już wykorzystywanymi rozwiązaniami i aplikacjami biznesowymi. Chmura publiczna S/4HANA Cloud gwarantuje także automatyczną aktualizację rozwiązań cloud ERP dwa razy w roku – zauważył Radosław Mierzejewski, Principal Project Manager w SAP Polska.
Nowe podejście do migracji do chmury – odwrócenie logiki procesu
Wdrożenia systemów cloud ERP wymagają od organizacji posiadania tzw. “mentalności chmurowej” (ang. “cloud mindset”). W tradycyjnych implementacjach rozwiązań klasy ERP organizacje często naciskały na dopasowanie narzędzi do obecnych procesów biznesowych. Zajmowało to zawsze dużo czasu, wymagało zaangażowania wielu interesariuszy i nie gwarantowało szybkiego zwrotu z inwestycji. Realizacja projektów transformacyjnych w chmurze publicznej umożliwia odwrócenie logiki całego procesu.
– Dotychczas, rozpoczynając transformację do systemów ERP organizowano długie, pogłębione warsztaty, podczas których dochodzono do tego jak przenieść obecnie funkcjonujące w firmie procesy do środowiska SAP i jak customizować rozwiązania SAP, żeby pasowały do kontekstu danej firmy. SAP Activate, czyli metodologia stosowana w procesach wdrożeń SAP S/4HANA Cloud, public edition, odwraca tę logikę wprowadzając filozofię dostosowania procesów do rynkowego standardu (ang. fit to standard), czyli daje możliwość skorzystania z prekonfigurowanych procesów, które można wdrożyć w organizacji – tłumaczy Radosław Mierzejewski.
W tym modelu i w tej logice, użytkownicy biznesowi od samego początku procesu transformacyjnego mogą poznać sprawdzone, zestandaryzowane i zwyczajnie działające procesy. Taka możliwość znacząco przyspiesza nie tylko etap wdrożenia rozwiązań cloud ERP, ale także ich adopcji w organizacji. SAP Activate to metodologia opracowana przez firmę SAP w celu usprawnienia i przyspieszenia wdrożenia jej rozwiązań cyfrowych. Została ona opracowana w celu zapewnienia standardowego podejścia do wdrożenia i zarządzania projektem, co ma na celu obniżenie kosztów, zwiększenie wydajności i poprawę zadowolenia klientów.
Metodologia została zaprojektowana tak, aby zapewnić, że projekty są dostarczane na czas, w ramach budżetu i z wymaganym poziomem jakości. Metodyka oparta jest na najlepszych praktykach SAP i zawiera zestaw narzędzi oraz szablonów, które pomagają przyspieszyć proces wdrożenia. SAP dostarcza zbiór checklist i gotowych zestawów zadań do realizacji dla zespołu wdrożeniowego, ale także dużo przykładów wykorzystania rozwiązań cloud ERP w różnych scenariuszach jak i materiałów edukacyjnych dla użytkowników biznesowych.
– Jeden z naszych klientów porównał prace nad wdrożeniem systemu cloud ERP w chmurze publicznej do składania słynnych skandynawskich klocków czy mebli wedle klarownie skonstruowanej instrukcji. To doskonałe porównanie pokazuje kluczowe przewagi implementacji SAP S/4HANA Cloud, public edition – zauważył Mierzejewski.
Jakie procesy polskie firmy chcą przenosić do chmury publicznej?
To prawda, że chmura prywatna zapewnia bardziej zaawansowane opcji customizacji wykorzystywanych rozwiązań cloud ERP i procesów. Jednakże, chmura publiczna, dzięki wprowadzeniu do jej portfolio zestandaryzowanych procesów dla poszczególnych linii biznesowych oraz narzędzi uwzględniających specyfiki branżowe, jest pełnowartościową ofertą dla zwinnych firm, którym zależy na szybkim uzyskaniu wartości dodanej z migracji do systemu klasy ERP w modelu cloud’owym.
Microsoft wybuduje kolejne data center w Europie – chociaż uzyskanie zgód było nadzwyczaj trudne.